Czy bitcoiny zmienią światową ekonomię?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 15:30
Od mometu wprowadzenia na rynek o kryptowalucie rozmawiają najwięksi znawcy światowego biznesu. W ciągu ośmiu lat waluta zdobyła rozgłos i popularność. Dlaczego, skoro system przedstawiany jest jako utopijny?
Audio
  • Czy bitcoiny zmienią światową ekonomię? (Czat Czwórki)
Bitcoin, bitmoneta  kryptowaluta wprowadzona w 2009 roku przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto
Bitcoin, bitmoneta – kryptowaluta wprowadzona w 2009 roku przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto Foto: Shutterstock/dom. publiczna/RomanR

- Waluty elektronicznej używamy już od końca lat 90. Przyzwyczailiśmy się do wykorzystywania Internetu i kart płatniczych w celu przeprowadzania transakcji, choć z początku rodziło to duże opory. Podobnie jest z bitcoinami, które dla wielu stanowią dużą niewiadomą. - mówił dr inż. Jacek Wytrębowicz z Wydziału Elektroniki i Techniki Informacyjnej Politechniki Warszawskiej.

Lech Wilczyński Kryptowaluty stają się konkurencyjne wobec banków centralnych. Waluta pieniądza tradycyjnego traci na wartości

Funkcjonowanie tego środka płatniczego opiera się na technologii "blockchain". Wszystkie transakcje przeprowadzone przez użytkowników od samego początku zapisywane są w tzw. "łańcuchu bloków" informując o tym, skąd wzięły się zebrane środki, komu mają być przekazane i w jakim czasie. Niektórzy eksperci przekonują, że bitcoin określić można jako "klasyczną bańkę spekulacyjną". Prawnik Jacek Czarnecki wyjaśniał, że to prawdopodobna teoria, choć jej działanie jest nieco bardziej skomplikowane. - Nie można tego wykluczyć. Kurs bitcoina jest obecnie na poziomie fazy bańki spekulacyjnej, choć nie przesądza o wartości tej waluty, która w dużej mierze zastępuje znane ramy rynku finansowego. W tym tkwi jego największa wartość. - tłumaczył ekspert.

Czym jest bitcoin i jak wpływa na światową ekonomię? Czy zagrozi walutom narodowym? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: w nagraniu rozmowy: dr inż. Jacek Wytrębowicz (Wydział Elektroniki i Techniki Informacyjnej Politechniki Warszawskiej), w studiu Czwórki: Lech Wilczyński (InPay - Polskie Stowarzyszenie Bitcoin), Jacek Czarnecki (prawnik)

Data emisji: 27.11.2017

Godzina emisji: 15.07

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W co inwestować - lokaty, nieruchomości czy dzieła sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 18:38
Ponad bilion złotych - na taką kwotę szacowane są oszczędności Polaków. Na przeciętnego Kowalskiego przypada więc ok 40 tys PLN. Większość tych pieniędzy trzymamy w bankach, na nieoprocentowanych rachunkach lub niskooprocentowanych lokatach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz handlu w niedzielę. Co zmieniłyby nowe przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 18:02
Zakaz handlu miałby sprzyjać życiu rodzinnemu Polaków. Tymczasem - jak wynika z opublikowanego w sierpniu raportu firmy Nielsen - 47 proc. naszych rodaków robi zakupy codziennie. - Największym nieszczęściem związanym z wprowadzeniem tego zakazu jest wymuszanie zmiany nawyków, zachowań na ludziach, którzy mogą jej nie chcieć - mówił Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryba czy wędka - jak pomagać potrzebującym?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 17:00
Wykluczeni, bezdomni, rodziny żyjące na skraju ubóstwa - jedni wyciągają rękę po pomoc, w imieniu innych działają fundacje i stowarzyszenia. Jak pomagać, by było to skuteczne?
rozwiń zwiń