Polak w pracy. Dlaczego nie jesteśmy produktywni?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 18:15
Ponad 40 proc. pracowników polskich małych i średnich firm spędza w pracy od 40 do 50 godzin tygodniowo. To nawet dziesięć godzin więcej niż pracownicy w Europie Zachodniej. Taka postawa pracowników nie zawsze przekłada się na efektywność.  
Audio
  • Wydajność polskich pracowników. Jak ją zwiększyć? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/YAKOBCHUK VIACHESLAV

wozek inwalidzki 1200.jpg
Jak żyje się w Polsce osobom niepełnosprawnym?

W latach 2009-2014 wydajność pracy rosła w Polsce o ponad 3 proc. - wynika z najnowszego raportu OECD. Lepszym wynikiem może pochwalić się tylko Litwa. - Często w pracy rozmawiamy z kolegami, nie do końca skupiając się na obowiązkach - mówiła Małgorzata Majewska. A jak tłumaczył Jeremi Mordasewicz, wyższa produktywność pracowników m.in. w Niemczech niż w Polsce wynika z siły tamtejszych marek i lepszego dostępu do sieci zbytu, ale także z lepszego osprzętowienia produkcji. - Niemcy mają niemal 4 razy więcej kapitału zamkniętego w liniach produkcyjnych niż Polacy - mówił ekspert.

Jak ocenić średnią produktywność pracownika podczas roboczogodziny i czy rozwiązaniem, które mogłoby poprawić sytuację w Polsce, byłby szybszy postęp technologiczny? A może praca to dla nas wciąż zło konieczne i nie czujemy sensu powierzonych nam zadań? W jaki sposób przełożyć długie godziny w pracy na produktywność na europejskim poziomie? O tym w nagraniu dyskusji ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Małgorzata Majewska (doradca zawodowy), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan)

Data emisji: 18.12.2017

Godzina emisji: 15.07

kd/kk

Czytaj także

Z deszczu pod rynnę, czyli o pułapkach w nowej pracy

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 19:43
Z badań przeprowadzonych przez BIG Info Monitor wynika, że 35 proc. ankietowanych ma w tegorocznych planach zmianę pracodawcy. - Wszelkie zmiany pracy, podwyżki czy awanse są dla Polaków bardzo ważne. Jeśli zatem widzimy, że warunki są dobre ku temu, by coś zrobić z naszym życiem, robimy to - mówiła w Czwórce Halina Kochalska z BIG.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego nie lubimy swojej pracy? Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 19:36
Okazuje się, że ponad dwie trzecie naszych rodaków nie lubi swojej pracy, i to nie z przyczyn finansowych. Wygodniejszy dojazd, ale też przyjemniejsza atmosfera to jedne z głównych przyczyn zmiany miejsca zatrudnienia w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Efekt Matyldy. Czy kobiety są dyskryminowane na rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 18:16
Efekt Matyldy oznacza tendencję do niedoceniania roli kobiet w pracach naukowo-badawczych i przypisywania ich osiągnięć mężczyznom. Czy w XXI wieku, kiedy kobiety odgrywają coraz większą rolę w naukach ścisłych, problem zniknął?
rozwiń zwiń