Efekt Matyldy. Czy kobiety są dyskryminowane na rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 18:16
Efekt Matyldy oznacza tendencję do niedoceniania roli kobiet w pracach naukowo-badawczych i przypisywania ich osiągnięć mężczyznom. Czy w XXI wieku, kiedy kobiety odgrywają coraz większą rolę w naukach ścisłych, problem zniknął?
Audio
  • O problemach Polek na rynku pracy rozmawiają dr Marta Mańczuk, dr Anna Muszewska i Jerzy Szafranowski (Czat Czwórki)
O sytuacji kobiet na rynku pracy dyskutowaliśmy w Czwórce
O sytuacji kobiet na rynku pracy dyskutowaliśmy w CzwórceFoto: Glow Images/East News

praca 1200.jpg
Dyskryminacja w pracy. "To przez bariery w naszych głowach"

Nazwa jest odwołaniem do Matildy Gage, amerykańskiej wolnomyślicielki i działaczki na rzecz równouprawnienia, która pod koniec XIX wieku zwróciła uwagę na zjawisko pomijania osiągnięć kobiet. Jak przekonywała w Czwórce dr Anna Muszewska, sytuacja zawodowa kobiet w Polsce zależy od branży, w której się poruszają i szczebla naukowego, na którym się znajdują. - Statystycznie w całej Europie kobiety stanowią 60 proc. studentów I i II stopnia. W Polsce na poziomie doktoratów też stanowią większość i częściej uzyskują granty - mówiła ekspertka Piotra Firana. Jak jednak podkreślała, sytuacja Polek po 35. dramatycznie się zmienia. - Chodzi o tzw. niewłaściwe zarządzanie talentami, które wg. Komisji Europejskiej, jest problemem Polski. Na ostatniej prostej wyścigu o stanowisko wygrywa mężczyzna - mówiła dr Muszewska, a jak przekonywała dr Marta Mańczuk, jedną z przyczyn jest także "obciążenie" kobiet obowiązkami wobec rodziny.


praca biuro kobieta 1200.jpg
Role i niedole płci w korporacji

Jak wygląda sytuacja kobiet i mężczyzn w Polsce? W których branżach różnice są najbardziej odczuwalne? Czy mniejsza liczba kobiet uhonorowanych Nagrodą Nobla w dziedzinie nauk ścisłych, to przejaw dyskryminacji, czy raczej efekt stosunkowo niedługiej obecności pań w tych dziedzinach? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Marta Mańczuk (Pracownia Prewencji Pierwotnej Nowotworów Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie), dr Anna Muszewska (Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk), Jerzy Szafranowski (doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 30.10.2017

Godzina emisji: 15.07

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego nie lubimy swojej pracy? Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 19:36
Okazuje się, że ponad dwie trzecie naszych rodaków nie lubi swojej pracy, i to nie z przyczyn finansowych. Wygodniejszy dojazd, ale też przyjemniejsza atmosfera to jedne z głównych przyczyn zmiany miejsca zatrudnienia w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwójni emigranci. Dlaczego wciąż uciekamy z kraju?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 12:00
Do Polski, po latach pracy za granicą, powrócili z tęsknoty za bliskimi, z radością z powodu odnalezienia się "wśród swoich", powrotu do korzeni. Czemu więc znów opuszczają ojczyznę?
rozwiń zwiń