Śmieciowa rewolucja. Co zmieni się w przepisach?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 17:08
Przeciętny Europejczyk produkuje ponad 500 kg odpadów rocznie, a Polacy wytwarzają średnio o 150 kg śmieci mniej. Niestety segregacji w naszym kraju podlega tylko ok 10 proc. odpadów. Dlatego od lipca w życie mają wejść nowe zasady ich segregacji.
Audio
  • Recycling w Polsce. Jak możemy być bardziej eko? (Czat Czwórki)
Ponad 95 proc. właścicieli nieruchomości deklaruje w Polsce segregację śmieci. Ilu z nich rzeczywiście to robi?
Ponad 95 proc. właścicieli nieruchomości deklaruje w Polsce segregację śmieci. Ilu z nich rzeczywiście to robi?Foto: Shutterstock.com/Pinkyone

roślina ekologia ręce 1200x660.jpg
"Punkt krytyczny..." - filmowcy o ochronie klimatu

Zgodnie z wymogami UE do 2030 roku przynajmniej 50 proc. odpadów powinno być segregowanych. - W Polsce obywatele nie dbają o to, co wrzucają do śmietników, a nie robią tego, bo nikt ich skutecznie nie pilnuje. System egzekwowania przepisów jest nieskuteczny - przekonywał w Czwórce dr Marek Goleń. - Unijny wymóg jest możliwy do spełnienia nawet w ciągu dwóch lat, ale to wymaga ciężkiej pracy i odważnych decyzji wobec społeczeństwa - dodał. Zaś jak podkreślała Aneta Stawicka ważna jest edukacja. - Informacje dostępne są na stronach internetowych gmin, ale ludzie nie segregują śmieci prawidłowo. Worki na śmieci nie są chipowane, więc odpady są anonimowe, firmy w większości miast Polski nie weryfikują tego, jakie odpady odbierają od obywateli - mówiła ekspertka.


Ekologia a samochód 663.jpg
Polacy żyją ekologicznie? "Świadomość rośnie"

W myśl nowych przepisów szkło będzie trafiało do zielonego pojemnika, papier do niebieskiego, metale i plastik do żółtego, a resztki kuchenne do brązowego. Dzięki czterem pojemnikom, nie trzem jak do tej pory, więcej odpadów ma podlegać recyklingowi. Co jeszcze ma się zmienić? Jak państwo planuje nadzorować swoich obywateli, a jak motywować do segregowania odpadów? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki. W programie rozmawialiśmy także m.in. ze Sławomirem Brzózkiem z Fundacji nasza Ziemia.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Michał Piwowarek

Gość: Aneta Stawicka (Organizacja Odzysku Opakowań Rekopol), dr Marek Goleń (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, współautor i red. naukowy książki "Racjonalizacja gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce")

Data emisji: 16.05.2017

Godzina emisji: 15.08

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ptaki lubią Wisłę. Zimą w mieście, latem na peryferiach

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 10:00
W Polsce żyje 400 gatunków ptaków. Chętnie mieszkają koło zbiorników wodnych, przy samej Wiśle jest ich 300 rodzajów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektromobilność na drogach. Czy jest realna?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 18:26
Wicepremier Mateusz Morawiecki ma ambitny plan wprowadzenia na nasze drogi około miliona samochodów elektrycznych w ciągu 10 lat. Czy nowa, elektryczna motoryzacja ma szanse na rozwój w Polsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Foliówki" są passé. Jak z nich zrezygnować?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2016 18:17
Z "foliówek" całkowicie zrezygnować raczej się nie da, ale z całą pewnością, aby chronić środowisko należy zasadniczo ograniczyć ich zużycie. Taka właśnie intencja prześwieca Resortowi Środowiska przy planowaniu wzrostu opłat za plastikowe torby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego w Polsce recykling nie działa?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 17:33
Wiele gmin od nowego roku zamierza podnieść opłaty za wywóz odpadów. Czy zapłacimy więcej za wywóz śmieci, bo ich nie segregujemy?
rozwiń zwiń