Powrót z emigracji. I co dalej? Debata w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 10:45
Doświadczenia emigracyjne są w naszym społeczeństwie bardzo powszechne. Jak wynika z badań Work Service opublikowanych w 2017 roku - aż 8 na 10 Polaków doświadczyło emigracji lub mają w swoim otoczeniu kogoś, kto wyjechał w poszukiwaniu pracy i lepszego życia.
Audio
  • Trudne powroty ze emigracji - co dalej? Debata w naszym studiu (Czat Czwórki)
Debata w Czwórcefot.Michał Piwowarek
Debata w Czwórce/fot.Michał PiwowarekFoto: czwórka/Michał Piwowarek

Pobyt za granicą nie jest łatwy - wiąże się rozpoczynaniem wszystkiego na nowo, z wyzwaniami, z tęsknotą za bliskimi, którzy zostali w kraju. Powrót do Polski to decyzja równie trudna i często to znów zaczynanie "od zera". - Wróciłam do Polski razem z rodziną już dwa lata temu, mieliśmy tu zorganizowaną pracę, dlatego też zdecydowaliśmy się na ten manewr. Zbiegło się to zresztą ze światowym kryzysem, a Irlandia właśnie się zmieniała. Upadał tam rynek budowlany, a wielu Polaków miało zatrudnienie właśnie w tej branży - mówiła Monika Reitner. Jak podkreślała, w jej przypadku o powrotach decydowały czynniki ekonomiczne, choć tęsknota za krajem również jest silnym bodźcem. - Widzę potrzebę łączenia ludzi, którzy mają doświadczenia z samotnością, jaka dotyka reemigranótw po powrocie do kraju - przekonywała zaś Anna Osińska, psycholog. - Rozmawianie o tym, znalezienie zrozumienia i dzielenie wspólnie rozterek jest bardzo ważne. Bo reemigranci przeżywają depresję, stres, potrzebują pomocy psychologa.

debata czwórka kanony piękna kobiety 1200x660.JPG
"Kanony kobiecego piękna". Debat w Czwórce

Zaś jak tłumaczył Dominik Owczarek, reemigrantom Polska ma do zaoferowania bardzo wiele, ale równie wiele jest jeszcze do zrobienia w tej kwestii. - Istnieją kanały pomocy informacyjnej, ośrodki doradcze. Bardziej pogłębioną pomoc mogłyby oferować specjalne ośrodki, ale takich instytucji w Polsce na razie nie ma - mówił ekspert.

Czego reemigranci mogą się spodziewać po przyjeździe? Kto pomoże im odnaleźć się na rynku pracy? Na jakie wsparcie instytucjonalne mogą liczyć? Jak na nowo zbudować relacje z bliskimi i przyjaciółmi? Zapraszamy do wysłuchania nagrania debaty ze studia Czwórki.


Debata w Czwórce/fot.Michał Piwowarek Debata w Czwórce/fot.Michał Piwowarek

Jak odnaleźć się po powrocie z emigracji? Debata w Czwórce Jak odnaleźć się po powrocie z emigracji? Debata w Czwórce

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzą: Dominika Klimek, Piotr Firan 
Goście: Monika Reitner (12 lat mieszkała w Irlandii), Anna Osińska (psycholog, Ogrody Zmian, prowadzi grupę terapeutyczną dla reemigrantów, 20 lat mieszkała poza Polską), Dominik Owczarek (analityk Instytutu Spraw Publicznych), eksperci znajdujący się wśród publiczności: Malwina Wrotniak (z-ca dyr. naczelnego Bankier.pl, opiekunka programu "Zawróceni z emigracji"), Agnieszka Juźwiuk (redaktor serwisu powroty.gov.pl, Andrzej Kubisiak (WorkService), Małgorzata Ruszkowska (blogerka Alternative Ideas), Ula Dziuk (pielęgniarka, która ma doświadczenie w pracy w Wielkiej Brytanii), Michał Janukanis (architekt, wrócił kilka lat temu z Irlandii)
Data emisji: 31.01.2018
Godzina emisji: 15.07

mat.pras./ac/kd/kul

Czytaj także

Podwójni emigranci. Dlaczego wciąż uciekamy z kraju?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 12:00
Do Polski, po latach pracy za granicą, powrócili z tęsknoty za bliskimi, z radością z powodu odnalezienia się "wśród swoich", powrotu do korzeni. Czemu więc znów opuszczają ojczyznę?
rozwiń zwiń