Podwójni emigranci. Dlaczego wciąż uciekamy z kraju?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 12:00
Do Polski, po latach pracy za granicą, powrócili z tęsknoty za bliskimi, z radością z powodu odnalezienia się "wśród swoich", powrotu do korzeni. Czemu więc znów opuszczają ojczyznę?
Audio
  • Dlaczego, po powrocie do kraju, Polacy znów chcą emigrować? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Midnight Studio

londyn emigracja ludzie 1200.jpg
Polacy za granicą. "Potrafimy wszystko"

Wielu emigrantów, którzy wrócili do kraju, ponownie stąd wyjeżdża. - W 2016 roku, według danych GUS-u, emigracja wzrosła. Nie znamy dokładnej liczby osób powracających do kraju, ale wiemy już, że pierwszy raz w ogóle mamy do czynienia z takim zjawiskiem, bo zazwyczaj tych powrotów było bardzo mało - wyliczał Dominik Owczarek. Ci, którzy powrócili argumentują m.in., że nie mogą się tu odnaleźć. Męczy ich strach i niepewność przyszłości, a warunki, np. finansowe - w porównaniu z zagranicznymi - są dużo gorsze. Na powrót z Irlandii do Polski zdecydował się jednak Michał Janukanis, architekt. - To była głównie kwestia pracy, nie odnajdywałem się w niej za granicą z powodu "szklanego sufitu" - mówił gość Piotra Firana. - Chciałem zdobyć życiowe i zawodowe doświadczenie, choć nie zakładałem, że nigdy tu nie wrócę - opowiadał.

Zaś jak przekonywał Kajetan Łukomski, który do Polski ze Szkocji powrócił po czterech latach, problemów z adaptacją w ojczyźnie właściwie nie ma. Co zatem sprawia, że czwarty gość Czwórki, emigrantka Monika Reitner, ma ochotę ponownie wyjechać stąd "na stałe"? Co czeka Polaków-emigrantów po powrocie do ojczyzny i co ułatwiłoby im pozostanie tu, znalezienie pracy i ponowne zapuszczenie korzeni? Zapraszamy do wysłuchania nagrania ze studia Czwórki. W programie mówiliśmy także o akcji "Powroty" fundacji Sto pociech, który ma ułatwić zaadaptowanie się imigrantom w ojczyźnie.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Dominik Owczarek ekspert Instytutu Spraw Publicznych), Monika Reitner (przez 12 lat mieszkała w Irlandii), Kajetan Łukomski (studiował projektowanie graficzne w Szkocji i wrócił do Polski), Michał Janukanis (architekt, powrócił z Irlandii)

Data emisji: 26.10.2017

Godzina emisji: 15.07

kd/kul

Czytaj także

Polacy na emigracji. "Jeśli ktoś naprawdę chce, da sobie radę"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 08:00
Nie wszyscy Polacy, którzy opuścili kraj, by zarabiać zagranicą, pracują "na zmywakach". Wielu przekonuje, że wystarczy dobre wykształcenie i odrobina samozaparcia, by udało się spełnić marzenia o karierze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca za granicą - już nie tak atrakcyjna?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 17:00
Według najnowszych badań, maleje liczba Polaków rozważających wyjazd do pracy za granicę. Raport firmy Work Service "Migracje zarobkowe Polaków V" wskazuje, że tylko 12 procent potencjalnie aktywnych lub aktywnych zawodowo rodaków rozważa taki wyjazd w przeciągu roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walencja. Może to Twoje miejsce na ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 16:40
- W trzecim największym mieście Hiszpanii panuje spokój. To od razu mnie urzekło. Ludzie mają na wszystko czas, a Walencja jest dla nich bardzo przyjazna - opowiada Natalia Fraś, autorka bloga "Zapiski ze świata".     
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Człowiek w przystępnej cenie". Inne reportaże z Tajlandii

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 10:39
Tajlandia to kraj, znany Polakom głównie ze zdjęć w folderach turystycznych. Tymczasem, jak przekonywała w Czwórce Urszula Jabłońska, to także kraj przepełniony strachem. - Ludzie żyją tam w różnych formach współczesnego niewolnictwa - opowiadała autorka książki "Człowiek w przystępnej cenie".
rozwiń zwiń