Nieświadomy podwójny gaz, czyli odurzeni kierowcy za kółkiem

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 18:30
Aż 30 proc. polskich kierowców przyznaje, że mogło świadomie lub nieświadomie prowadzić samochód, mając we krwi powyżej 0,2 promila alkoholu - wynika z najnowszych badań. 
Audio
  • Nieświadoma nietrzeźwość, czyli podróże na "lekkim gazie" (Czat Czwórki/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Photographee.eu /Shutterstock.com

Czytaj także
alkoholizm alkohol kobieta 1200 free
"Nasze społeczeństwo od wieków jest obciążone kultem picia alkoholu"

- Jeśli pijemy alkohol to nie wiemy, jak on będzie metabolizował się w naszym organizmie i kiedy jego stężenie przekroczy dozwoloną prawem wartość. A biorąc pod uwagę, że alkohol rozluźnia, powoduje lepsze samopoczucie i podnosi pewność siebie, bardzo szybko można przecenić swoje możliwości - wyjaśnia psycholog transportu Dorota Bąk-Gajda. 

Jedynie 14 proc. kierowców - ankietowanych w badaniu AlcoSense Laboratories - przyznaje, że kontroluje swoją trzeźwość przed prowadzeniem samochodu przy użyciu alkomatu, gdy dzień wcześniej spożywało alkohol. Natomiast co trzeci badany kierowca wsiadłby do samochodu następnego dnia przed godziną 10.00, mimo że alkohol nadal krążyłby w jego organizmie. - W ustawie stoi, że kierujący musi być osobą zdrową. Jeśli mówimy zaś o kimś, kto miał zakrapianą imprezę, bawił się dobrze i dopiero co wstał, to nie wierzę, że nie wystąpił u niego tak zwany "kac". A przecież w tym stanie nikt nie czuje się na siłach, by wsiąść za kierownicę - upomina nadkom. Radosław Kobryś.  


Czytaj także
bieganie nogi bieg 1200.jpg
Uzależnieni od pasji. Gdy hobby staje się obsesją...

Jakie sankcje grożą za jazdę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających? Czy zaostrzenie przepisów mogłoby poprawić sytuację? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Goście: Dorota Bąk-Gajda (psycholog transportu), nadkom. Radosław Kobryś (Komenda Główna Policji)

Data emisji: 21.06.2018

Godzina emisji: 15.10

kul/kd

Czytaj także

Polak leczy się sam. "Najczęściej antybiotykami"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 16:20
Co dziesiąty Polak sięga po antybiotyki bez konsultacji z lekarzem - wynika z najnowszych badań. - Jeżeli sami leczymy się antybiotykami, na dodatek jeszcze żonglujemy lekami z różnych grup, możemy zrobić sobie dużą krzywdę - ostrzega prof. Jerzy Kruszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzechy Polaków w przestrzeni publicznej. Czego nam nie wolno?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 18:45
Głośne rozmowy przez telefon, śmiecenie, nieprawidłowe parkowanie - to spory problem w miejscach ogólnodostępnych. Co nam wolno w przestrzeni publicznej, które zachowania irytują innych najbardziej, a jakie grzechy najczęściej popełniamy?
rozwiń zwiń