E-administracja w Polsce. Czy uda nam się ograniczyć biurokrację?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 18:44
- Trzy lata temu mieliśmy 300-400 tysięcy użytkowników profilu zaufanego. Dziś jest ich 2,5 miliona - wylicza Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji. - Widać, że łatwiej i przyjaźniej jest dziś załatwiać sprawy przez internet - dodaje. 
Audio
  • Jak rozwija się e-administracja w Polsce - rozmowa w studiu (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Internetowe usługi administracji publicznej dla obywateli i przedsiębiorców rozwijają się bardzo szybko. Dziś wielu z nas chce załatwiać sprawy przez internet, bo tak jest wygodniej, oszczędzamy czas. By w ten sposób kontaktować się z urzędnikami, składać oficjalne wnioski niezbędny jest nam profil zaufany - to elektroniczny odpowiednik naszego podpisu. - Dziś działają dedykowane e-portale dla obywateli i przedsiębiorców - wyjaśnia Karol Manys. - Tam są zgrupowane sprawy, które można załatwić drogą elektroniczną. Pracujemy też nad jedną bramą do e-administracji publicznej - portalem gov.pl - dodaje. 

Arkadiusz Lefanowicz z Fundacji IT Leader Club Polska zwraca uwagę na świadomość obywateli dotyczącą e-administracji. Podkreśla widoczne braki w edukacji w tej dziedzinie. Przywołuje estońską, ulotkową akcję informacyjną, która docierała niemal do wszystkich obywateli. - To wszystko po to, by każdy obywatel i przedsiębiorca wiedział, że nie trzeba stać w kolejkach, a wniosek złożyć siedząc na własnej kanapie - podkreśla. 

Okazuje się, że już dziś za pośrednictwem e-administracji można załatwić praktycznie wszystko. Jeśli system nie wyświetla nam odpowiedniego druku, wtedy korzystamy z "pisma ogólnego do podmiotu publicznego". Czy jest to pismo? Jakie konkretnie wnioski możemy złożyć internetowo? Czy urzędnicy są szkoleni jak korzystać z e-administarcji? Czy ich wiedza też jest rozwijana? I czy e-administracja jest bezpieczna? O tym m.in. w nagraniu rozmowy z audycji. 

W załączonej audycji również materiał Michała Piwowarka - rozmowa z Aleksandrą Wesołowską z pracuj.pl na temat specyfiki pracy w administracji.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Ela Burza

Gość: Karol Manys (Ministerstwo Cyfryzacji) Arkadiusz Lefanowicz (Fundacja IT Leader Club Polska)

Data emisji: 6.12.2018

Godzina emisji: 15.08

pj

Czytaj także

Jak rozwiązać problem zatarasowanych autami chodników i odkorkować miasta?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 10:15
Zielone skwerki coraz częściej stają się - zwłaszcza jesienią i zimą - rozjeżdżonymi przez kierowców klepiskami. Kierowcy parkujący niezgodnie z przepisami to bolączka wielu miast w Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotność groźniejsza niż palenie i depresja – czy to epidemia?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 15:00
Okazuje się, że samotność  ma bardzo duży wpływ na zły stan zdrowia dwudziestolatków. Kortyzol – hormon stresu, może doprowadzić do stanu zapalnego całego organizmu.
rozwiń zwiń