Polski student jednym z najbiedniejszych w Europie. Za nami Serbowie, Gruzini, Turcy i Chorwaci

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 19:16
Średnio 1900 złotych - tyle polski student wydaje miesięcznie na życie, czesne i mieszkanie - wynika z raportu Związku Banków Polskich.  
Audio
  • Budżet polskiego studenta. Jak skutecznie gospodarować finansami? (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Styl życia to także kwestia otoczenia. Nie możemy wszystkiego zrzucić na brak odpowiedniej edukacji finansowej, ale "życie na kredycie" to zdecydowanie nie jest model, do którego studenci powinni dążyć Ireneusz Sudak

Większość wydatków musi pokryć z własnej kieszeni – bo finansowanie przez rodziców jest najmniejsze w Europie. Dochód z tzw. pracy dodatkowej w studenckim budżecie to 54%. - Finanse są dla studenta ważne, ale trzeba zwrócić uwagę na inny aspekt. Owszem, polski student jest jednym z najbiedniejszych, ale także najbardziej pracowitym w Europie. Dopóki ma możliwość zatrudnienia jest w stanie dopiąć budżet - mówił Sławomir Starzec z Niezależnego Stowarzyszenia Studentów.

Co z tymi, którzy nie są w stanie pogodzić studiów z pracą zawodową? Sięgają po studenckie kredyty i czy bank chętnie im takich pożyczek udziela? - Z perspektywy banku student jest bardzo atrakcyjnym klientem - przekonywał dziennikarz ekonomiczny Ireneusz Sudak. - Jeśli "złowi" go na wczesnym etapie studiów, to idę o zakład, że taki żak będzie się tego banku trzymał. Większość z nas do tej pory korzysta z kont, które założyli jeszcze na studiach - tłumaczył. 

Jakie, oprócz pracy, źródła dochodów mają studenci? Wybierają pracę zarobkową, odkładają, a może korzystają z kredytów? Jak znaleźć zajęcie, które pozwoli się utrzymać i realizować pasje? Dlaczego coraz więcej młodych Polek i Polaków wpada w spiralę zadłużeń i jak rozsądnie gospodarować studenckim budżetem? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał: Weronika Puszkar

Goście: Ireneusz Sudak (dziennikarz ekonomiczny, autor bloga "Subiektywnie o finansach"), Zuzanna Ledworowska (studentka), Sławomir Starzec (student, Niezależne Zrzeszenie Studentów), Aleksandra Zioło (studentka).

Data emisji: 15.10.2018

Godzina emisji: 15.08

ac/kd


Czytaj także

Życie na kredycie. Jak zadłużają się młodzi?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 14:00
Co czwarty 26-30-latek i co siódmy 31-35-latek korzysta ze wsparcia rodziców. To wyniki badania "Finansowy Portret Młodych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje po polsku. Czy stać nas na urlop?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 19:55
- Z badań wynika, że Polak do 35. roku życia na tegoroczne wakacje wyda ok. 1700 zł. Powyżej 4000 zł wyda zaledwie 6 proc. Polaków - wyliczali w Czwórce eksperci, Marek Zuber i Marcin Matyja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka, wydatki, rozrywka - studenckie życie w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 14:53
Na których polskich uczelniach są jeszcze wolne miejsca, jak kształtują się ceny wynajmu mieszkań dla studentów i czy jeszcze jest szansa na znalezienie lokum w akademiku? Praca dla studenta - gdzie i w jakiej formie się zatrudnić? Na te pytania odpowiadaliśmy w Czwórce.
rozwiń zwiń