Kobiety w branży IT. Płeć piękna podbije informatyczny świat?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 17:05
Czy w czasach, kiedy coraz częściej spotyka się dziewczyny na uczelniach technicznych i w świecie startupów - nadal pokutuje stereotypowy wizerunek informatyka czy programisty płci męskiej?
Audio
  • Kobiety mają szansę zdominować polską branżę IT? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: StockSnap/Pixabay

Jak tłumaczyła Małgorzata Ratajska, sektor IT w Polsce się zmienia. - Pozycja kobiety, zajmującej się tworzeniem interfejsów, czy innych wizualnych aspektów produktów i usług nie jest rzadkością. Natomiast w sektorze nowych technologii, dysproporcje są nadal bardzo duże, a "szklany sufit", przez który muszą przebijać się kobiety, jest bardzo gruby - tłumaczyła ekspertka w Czwórce.

- Obecnie jeśli chodzi o kobiety w branżach okołoinformatycznych, jest ich około 25 procent, na uczelniach  technicznych studiuje ok 38 proc, z czego na kierunkach informatycznych 14 proc. - mówiły rozmówczynie Michała Piwowarka. - Na szczęście mamy taką możliwość, by uzupełniać tę lukę.

Czy ma właśnie miejsce rewolucja w tej branży i jakie są jej źródła? Jaka jest społeczna rola technologii i miejsce kobiet w świecie technologicznym? Jakie perspektywy i wyzwania czekają na dziewczyny w dziedzinie IT? Czy istnieje problem samowykluczenia? To w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Małgorzata Ratajska (prezes Geek Girls Carrot), Sandra Wiktorko (Fundacja Edukacyjna Perspektywy), Diana Koziarska (ReaktorWawa)

Data emisji: 28.02.2019 

Godzina emisji: 15.07

kd

Czytaj także

Czy w Polsce zabraknie pielęgniarek?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 18:30
- Za granicą wyższe są wynagrodzenia i lepsze warunki pracy czy zakwaterowania. To nie jest opieka nad dziesięcioma, czy nawet piętnastoma pacjentami jednocześnie, a znacznie mniejszą ich liczbą - mówiła w Czwórce Joanna Walewander z Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe prawo UE - skuteczna walka z piractwem?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 19:00
- Nowa dyrektywa ma aktualizować prawo autorskie, trudno jest jednak stworzyć jednolite przepisy unijne, które jednocześnie dawałyby zarobek twórcom i przeciwdziałały piractwu - tłumaczyli goście Czwórki: Natalia Mileszyk z Fundacji Centrum Cyfrowe i Zbigniew Łukasiak z Polskiej Partii Piratów.
rozwiń zwiń