Czy w Polsce zabraknie pielęgniarek?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 18:30
- Za granicą wyższe są wynagrodzenia i lepsze warunki pracy czy zakwaterowania. To nie jest opieka nad dziesięcioma, czy nawet piętnastoma pacjentami jednocześnie, a znacznie mniejszą ich liczbą - mówiła w Czwórce Joanna Walewander z Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Audio
  • Wielka emigracja pielęgniarek. Co oferują pielęgniarkom polskie szpitale, a co zagraniczne? (Czat Czwórki)
Jeśli kobiety te mają do wyboru średnio wyposażony szpital w średniej wielkości miejscowości i nowoczesną zagraniczną placówkę, w której w opiece nad pacjentami pomagają im sanitariusze - wiadomo, co wybiorą - mówił Ariel Szczotok.
Jeśli kobiety te mają do wyboru średnio wyposażony szpital w średniej wielkości miejscowości i nowoczesną zagraniczną placówkę, w której w opiece nad pacjentami pomagają im sanitariusze - wiadomo, co wybiorą - mówił Ariel Szczotok.Foto: Shutterstock.com/Tyler Olson

pielęgniarka szpital noworodek inkubator 1200x660.jpg
Pielęgniarstwo - to nie tylko zastrzyki

Co piąty absolwent Wydziału Pielęgniarstwa i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Warszawie deklaruje, że zostanie w Polsce. Jednocześnie z danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że od momentu wstąpienia Polski do UE nasz kraj opuściło 17 tys. pielęgniarek. - Polskie pielęgniarki są doceniane za granicą, bo są świetnie przygotowane do wykonywania zawodu, doskonale wykształcone w różnych dziedzinach - przekonywała w Czwórce dr Zofia Sienkiewicz z Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. A jak tłumaczyła Joanna Walewander z Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, dziś za granicę wyjeżdżają osoby po 20 latach pracy, ale coraz częściej też te, które niedawno ukończyły studia. Zaś jak przekonywał pielęgniarz Ariel Szczotok, język obcy przestaje być dla nich barierą. - Agencje pośrednictwa pracy często organizują na miejscu kursy dla nowo przybyłych lekarzy czy pielęgniarek - mówił gość Kasi Kornet. Jak przekonywał, polskie pielęgniarki pożądane są szczególnie w Szwecji.

Tymczasem wyjazd z kraju do pracy w roli pielęgniarki nie jest wcale łatwy. W jakim stopniu trzeba znać języki obce, jakie certyfikaty warto posiadać i co trzeba umieć? O tym rozmawialiśmy w Czwórce. Mówiliśmy też, jak działa w Polsce system kształcenia i zatrudniania pielęgniarek i czy daje on szansę osobom zza wschodniej granicy do pracy w tym zawodzie. Zaś o pracy pielęgniarek poza granicami kraju opowiadała też w rozmowie z Michałem Piwowarkiem Sylwia Szczygielska z Agencji Pośrednictwa Pracy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Goście: Joanna Walewander (sekretarz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych), dr Zofia Sienkiewicz (Zakład Pielęgniarstwa Społecznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie), Ariel Szczotok (pielęgniarz i ratownik medyczny, centrum medyczne Fundamentis)

Data emisji: 30.03.2017

Godzina emisji: 15.10

kd/jsz

Czytaj także

Brak rozwoju, brak podwyżki - czas zmienić pracę

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 16:08
Zmiana pracy to duże wyzwanie dla wielu pracowników. Konstancja Zyzik jasno wskazuje symptomy, które świadczą, że już przyszedł na to czas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi na rynku pracy. Jak ułatwić im start?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 15:21
- Pokolenie powojennego wyżu demograficznego właśnie przechodzi na emeryturę. Ludzi do pracy zaczyna brakować, bo nie ma kto ich zastąpić - przekonywali goście Czwórki z Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyj, żeby pracować. Zadbaj o efektywność

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 20:00
W ubiegłym roku statystyczny Polak przepracował średnio 1963 godziny. To najwięcej od sześciu lat - wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W Czwórce sprawdziliśmy, jak wymierne są skutki naszej pracowitości.
rozwiń zwiń