Damian Rzeźniczak: język migowy tworzy społeczność Głuchych

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 17:23
Spotykamy ich codziennie na ulicy. Dopiero, kiedy zaczynają korzystać ze swojego języka , niedostępnego innym, zwracamy na nich uwagę. Głusi - czemu chcą być nazywani Głuchymi? 
Audio
  • Jaki jest świat osób Głuchych? (Czat Czwórki/Czwórka)
Język migowy
Język migowyFoto: Photographee.eu/Shutterstock.com

- Ludzie mają różne podziały, jeśli chodzi o świat Głuchych - mówi Damian Rzeźniczak, prezes Centrum Polskiego Języka Migowego. - Jeśli mówimy o wadzie słuchu, to jest ich wiele: są słabosłyszący, osoby, które straciły słuch w późniejszym wieku i są Głusi.  Jest język migowy, dorastanie, Głusi rodzice, codzienne życie, pokolenie - to Głusi przez duże "G". To jest to, co mi pasuje - dodaje. - W środowisku Głuchych też dyskutujemy na ten temat - dodaje.  

W świecie osób Głuchych istnieją podziały, ale jak podkreśla gość Czwórki, nie jest to zamknięta społeczność.

Dla Głuchych wspólny jest język migowy. Dzięki niemu jesteśmy społecznością. Poziom słuchu nie jest tu istotny Damian Rzeźniczak

Aga Osytek, tłumaczka języka migowego, założycielka fundacji Deaf Respect, podkreśla, że trudno oszacować liczbę osób Głuchych w społeczeństwie. Dane urzędów statystycznych nie są dokładne. A Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuję liczbę Głuchych na 1 procent populacji. 

Z jakimi problemami borykają się osoby głuche w XXI wieku? Co się zmieniło na lepsze? Co wciąż wymaga poprawy? Czy dziś Głusi wciąż mogą czuć się dyskryminowani w urzędzie, kinie czy sklepie? Jak sami działają na swoją rzecz? Jak pomagają fundacje? Jaki kraj stawiają sobie za wzór? O tym w rozmowie z "Czatu Czwórki". 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Aga Osytek (tłumaczka języka migowego, założycielka fundacji Deaf Respect), Damian Rzeźniczak (prezes Centrum Polskiego Języka Migowego, roli tłumaczki Diana Klimczewska)

Data emisji: 7.03.2019 

Godzina emisji: 15.10

pj/kul

Czytaj także

"Jeden gest". Jak teatr otwiera się dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 14:03
23 września startuje Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier. Kina, teatry i muzea przystosowane zostaną dla osób niepełnosprawnych. W stołecznym Teatrze Nowym odbędzie się zaś premiera spektaklu Wojciecha Zamilskiego "Jeden gest".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy otyłość wdziera się w nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 18:57
Problemy z nadmierną masą ciała dotyczą coraz większej liczby osób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi o tym, że otyłość i nadwaga, w skali świata, osiągnęły już rozmiar epidemii. 
rozwiń zwiń