Jak zatrzymać lekarzy na polskich oddziałach?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 19:47
Prawie codziennie w Polsce zamykany jest szpitalny oddział. Szacuje się, że w Polsce brakuje około 30 tysięcy lekarzy.
Audio
  • Lekarze specjaliści - jak zatrzymać ich w Polsce? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Stocksnap/Pixabay

- Problem jest wielowymiarowy. Niezwiązany wyłącznie z pieniędzmi, warunki są tutaj istotnym czynnikiem - mówił Paweł Doczekalski, lekarz z Komisji Młodych Lekarzy Izby Lekarskiej w Warszawie. 

- Dużo mówi się o utrudnionym dostępie do specjalistów, tymczasem problem jest z uzyskaniem podstawowej opieki zdrowotnej. Kolejki są ogromne, a pacjenci często przyjmowani co pięć, czy dziesięć minut. To w znacznym stopniu obniża jakość pracy lekarzy - przekonywał. 

Lekarka Magdalena Rajpert zwracała też uwagę na niewłaściwe próby zwiększania ilości lekarzy w Polsce. - Mówi się o tym, żeby zwiększyć liczbę studentów na uczelniach medycznych. Sześć lat temu przyjmowanych było 400 kandydatów, teraz jest ich 700, ale znaczenia nie ma ile osób zostanie przyjętych, tylko ilu studentów rzeczywiście ukończy studia. Brakuje za to szerokiego dostępu do różnych specjalizacji - mówiła. 

Jakich specjalistów brakuje w Polsce? Jak zachęcić młodych lekarzy do wypełniania braków na konkretne specjalizacje? Czy na oddziałach zabraknie lekarzy? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Magdalena Rajpert (lekarka), Paweł Doczekalski (lekarz, Komisja Młodych Lekarzy Izby Lekarskiej w Warszawie)

Data emisji: 24.07.2019

Godzina emisji: 15.09

ac/kd

Czytaj także

Jak skrócić kolejki do lekarzy w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 18:27
- Kolejki to zmora nie tylko w Polsce, czy Europie, ale i USA, gdzie ta służba zdrowia jest dużo bardziej skomercjalizowana. Więc to nie tylko wynik braku funduszy - mówi chirurg prof. Marek Moruszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest bezpieczeństwo lekowe? Chodzi nie tyle o produkcję polskich leków, ale o produkcję leków w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 18:38
Aż 7 na dziesięć kupowanych leków przez Polaków to leki zagraniczne, choć rodzima branża farmaceutyczna jest w dobrej kondyncji, a lekowe bezpieczeństwo Polaków zapewnione. Nic jednak nie jest dane raz na zawsze - ostrzegają eksperci i podkreślają, że branża potrzebuje wsparcia państwa, ale niekoniecznie finansowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medycyna - studia dla ludzi z pasją i dla wytrwałych

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 17:20
Medycyna to jeden z kierunków, który nadal kojarzy się z prestiżem. Dostać się jest trudno, niełatwo te studia też skończyć. Egzaminy, praktyki i specjalizacja już po ukończeniu studiów sprawiają, że do końca docierają tylko najlepsi. Później trudności też nie brakuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirus HIV. Co powinniśmy wiedzieć na jego temat?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 19:17
W ostatnich latach nastąpił znaczny postęp jeśli chodzi o wirusa HIV i medycynę. Dziś wiele osób żyje z wirusem, a dodatni wynik testu nie jest uznawany za wyrok. Wciąż jednak mamy do czynienia z wieloma mitami i stygmatyzacją osób z HIV.
rozwiń zwiń