Wirus HIV. Co powinniśmy wiedzieć na jego temat?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 19:17
W ostatnich latach nastąpił znaczny postęp jeśli chodzi o wirusa HIV i medycynę. Dziś wiele osób żyje z wirusem, a dodatni wynik testu nie jest uznawany za wyrok. Wciąż jednak mamy do czynienia z wieloma mitami i stygmatyzacją osób z HIV.
Audio
  • Wirus HIV. Czy nadal jest groźny? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sl/shutterstock

- Informacja o posiadaniu wirusa to dla pacjenta zawsze jest cios. W naszym stowarzyszeniu znajduje się telefon zaufania dla ludzi szukających pomocy. Jestem zaskoczona, że nadal pojawiają się pytania dotyczące tego jak długo pacjent będzie żył, czy będzie potrzebował opieki itp. HIV nadal stygmatyzuje - kometowała Irena Przepiórka, prezes stowarzyszenia "Bądź z Nami".

- Dziś wiemy, że jeśli zakażenie zostało wykryte odpowiednio wcześnie to długość trwania jego życia będzie taka sama jak ludzi niezakażonych. Niestety wiedza na temat wirusa jest w Polsce bardzo mała. Myślimy o nim w taki sposób, jak dwadzieścia lat temu - dodawał Michał Pawlęga ze Społecznego Komitetu do Spraw AIDS.

 Jakie postępy w walce z wirusem udało się osiągnąć naukowcom? Jak szybko po otrzymaniu diagnozy należy rozpocząć leczenie? Czy wirus nadal jest groźny? Co powinniśmy wiedzieć na temat HIV? W jaki sposób wygląda opieka medyczna i pomoc psychologiczna dla osób zakażonych? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Irena Przepiórka (prezes stowarzyszenia „Bądź z Nami”), Michał Pawlęga (Społeczny Komitet do Spraw AIDS)

Data emisji: 4.07.2019

Godzina emisji: 15.09

ac/kd

Czytaj także

AIDS wciąż stanowi realne zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 16:39
Jak wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny, w ostatnich latach wzrost liczby zakażeń wirusem jest stały. - Około 80 proc. młodzieży w Polsce uważa, że wirusa HIV przenoszą m.in.… komary. To fenomen - mówiła Magdalena Ankierstein-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skuteczna walka z HIV. "Nie badamy się, a powinniśmy"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 18:04
- Jeśli ktoś wie, że jest zakażony HIV, może wdrożyć skuteczne leczenie i uchronić przed zakażeniem innych. Niestety, szacuje się, że na terenie UE 14 proc. osób zakażonych HIV w ogóle o tym nie wie, w Polsce ten odsetek to aż 20 proc. - wylicza Michał Pawlęga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Trąd XXI wieku". Czy czeka nas epidemia HIV?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 17:36
Każdego roku w Polsce co najmniej tysiąc osób zaraża się wirusem HIV - podaje Stowarzyszenie "Bądź z nami". Liczba zakażeń rośnie, jednak - jak się okazuje - ponad 70 procent Polaków nigdy nie wykonała badania w kierunku wirusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medycyna - studia dla ludzi z pasją i dla wytrwałych

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 17:20
Medycyna to jeden z kierunków, który nadal kojarzy się z prestiżem. Dostać się jest trudno, niełatwo te studia też skończyć. Egzaminy, praktyki i specjalizacja już po ukończeniu studiów sprawiają, że do końca docierają tylko najlepsi. Później trudności też nie brakuje.
rozwiń zwiń