X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak uratować psychiatrię dziecięcą? "Mamy za mało lekarzy"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 20:06
W Warszawie został niedawno zamknięty jedyny w Polsce oddział dziecięcej psychiatrii. Lekarze zamknięcie oddziału tłumaczą kwestiami finansowymi niespółmiernymi do ilości obowiązków i zbyt małą, w stosunku do liczby pacjentów, liczbą specjalistów. W Polsce to zaledwie 413 lekarzy.
Audio
  • Psychiatria dziecięca w Polsce. "Ponad 600 tys. dzieci potrzebuje pomocy” (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com/cc

Do Telefonu Zaufania codziennie dzwoni kilka tysięcy dzieci. Specjaliści nie są w stanie odebrać wszystkich połączeń. Problem jest bardzo duży Lucyna Kicińska

Tymczasem nowych chorób cywilizacyjnych przybywa, podobnie jak cierpiących na nie dzieci. Jak rozwiązać tę sytuację i pomóc młodym pacjentom? Prof. Tomasz Wolańczyk z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego WUM zwracał uwagę, że nie jest to problem, który pojawił się nagle. - Już w 2012 roku środowisko psychiatrów wystosowało list otwarty, w którym informowano o zbliżających się problemach, a te dziś stały się faktem - przypominał gość Czwórki.

Im dziecko dłużej zostaje samo z problemami, tym stają się poważniejsze. W pewnym momencie młodzi ludzie przestają dawać sobie z nimi radę Lucyna Kicińska

Zdaniem Łukasza Szostakiewicza, psychiatry z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, problemem jest brak specjalistów, którzy mogliby udzielić dzieciom pomocy. - Na natychmiastową pomoc może liczyć dziecko, które jest po próbie samobójczej lub które poinformuje, że planuje taką próbę podjąć. Dzieci z innymi problemami odsyłane są do poradni.

Psycholog i terapeutka Olga Wasilewska z Fundacji Druga Strona Lustra była zdania, że powinien powstać system prewencyjny, wspierający dzieci w kryzysie psychicznym. - Potrzebujemy specjalistów, którzy pomagaliby dzieciom, zanim trafią do szpitali - mówiła.

shutterstock smutek telefon dziewczyna 1200.jpg
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży ma 10 lat

Jakie rozwiązania należy zatem wprowadzić? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy ze studia Czwórki. 

W nagraniu wysłuchaliśmy także rodziców dzieci, którzy starali się uzyskać pomoc psychiatryczną i psychologiczną dla swoich dzieci oraz Lucyny Kicińskiej, koordynatorki Telefonu Zaufania 116 111.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Dominika Klimek

Goście: psycholog i terapeutka Olga Wasilewska (Fundacja Druga Strona Lustra), lek. prof. Tomasz Wolańczyk (Klinika Psychiatrii Wieku Rozwojowego WUM), psychiatra Łukasz Szostakiewicz (Instytut Psychiatrii i Neurologii), telefonicznie: Lucyna Kicińska (koordynatorka Telefonu Zaufania 116 111).

Data emisji: 14.05.2019

Godzina emisji: 15.09

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Telefon zaufania. Czego rodzice nie wiedzą o swoich dzieciach?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 18:05
116 111 - to numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży w Polsce. W czasie 10 lat funkcjonowania tej instytucji miało miejsce ponad 1 milion 160 tysięcy odebranych połączeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telefon 116 111 - jedna mała wpłata może uratować dziecku życie

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 17:28
Ci co pomagają na co dzień, sami potrzebują pomocy. Fundacja Dajemy Dzieciom, która pomaga dzieciom i młodzieży potrzebuje wsparcia, żeby rozszerzyć działalność Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja to nie taka sama choroba, jak zapalenie płuc

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 19:51
Badania naukowe wskazują, że co piąty nastolatek ma objawy depresyjne, często mylone z procesem dojrzewania. Leczenie, psychoterapia może być skutecznym rozwiązaniem problemu, a dobre zdiagnozowanie zwiększa szanse prawidłowego rozwoju dziecka. Trzeba wziąć po uwagę jednak specyfike choroby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relacje pozorne. Co jest przyczyną współczesnej samotności?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 19:33
Hikikomori – tak w Japonii nazywa się zjawisko wycofywania się z życia, utraty potrzeby nawiązywania kontaktów społecznych, utrzymywania relacji, a nawet – wychodzenia z domu. 
rozwiń zwiń