Czy studia są nam jeszcze potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 22:04
45% współczesnych polskich 30-34-latków to osoby z wyższym wykształceniem. Niegdyś ukończenie studiów wyższych było czymś prestiżowym. Dziś zdobywanie stopni naukowych powszednieje. Czy studia są nam jeszcze potrzebne?
Audio
  • Czy studia przygotowują nas do wejścia na rynek pracy? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Uczelnie wyższe prześcigają się w tworzeniu atrakcyjnych z punktu widzenia studenta kierunków studiów. Nadal najczęściej wybieranymi są: dziennikarstwo, prawo i psychologia, ale coraz więcej żaków decyduje się na kontynuację kariery naukowej na kierunkach technicznych i niszowych. Na które z nich jest nadal zapotrzebowanie na rynku pracy i czy rodzaj uczelni wyższej ma znaczenie dla pracodawcy?

- Idąc na studia miałam przekonanie, że po niech czeka na mnie ciekawa praca i odpowiednie do wykształcenia zarobki. Trzy lata na uniwersytecie zweryfikowały moje poglądy. Dziś nie wystarczy wyłącznie dyplom. Studenci mają świadomość, że aplikacja o pracę to konkurs życiorysów. Wygra ten, u którego w CV znajdzie się najwięcej aktywności – mówiła studentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim Stefania Zdral.

Jeśli o pracę ubiega się dwóch kandydatów o podobnym doświadczeniu wybierzemy tego, który ma lepiej rozwinięte kompetencje miękkie – wyjaśniał headhunter Krzysztof Borkowski. -  To coś, na co rekruterzy zwracają uwagę. Dziś nie ma większego znaczenia jaką uczelnię ukończył aplikujący o pracę. Dla pracodawcy liczy się doświadczenie, ukończony kierunek i specjalizacja. Poszukuje się konkretnych umiejętności – wyjaśniał.

Z jakiego powodu młodzi ludzie decydują się na rozpoczęcie studiów wyższych? Czy zawsze ścieżkę zawodową wybierają świadomie? Czy studia przygotują nas do zawodu? Więcej na ten temat w rozmowie z gośćmi Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Stefania Zdral (studentka psychologii, UW), Bartosz Cheda (student, UW), Krzysztof Borkowski (headhunter, firma Antal)

Data emisji: 1.10.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

Czytaj także

Czy studia magisterskie są nam potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 18:11
W Europie funkcjonuje trójstopniowy system edukacji wyższej. Polskimi odpowiednikami są studia licencjackie, magisterskie i podyplomowe. Nie wszyscy studenci decydują się jednak na kontynuację studiów i zdarza się, że kończą je po trzech latach, na licencjacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erasmus w Pampelunie: wysoki poziom nauczania i studenckie życie w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 18:57
Pampeluna to miasteczko niemal 10 razy mniejsze od Poznania, ale znane na całym świecie. Wszystko dzięki słynnej gonitwie byków, która przyciąga rzesz turystów. To także miejsce popularne wśród studentów, wybierających się na Erasmusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erasmus w Salonikach - życie w ojczyźnie Aleksandra Wielkiego

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 16:28
- Studia w tym kraju są dla osób otwartych i bardzo pozytywnie nastawionych do życia iludzi. Bo tamtejsi mieszkańcy są bardzo wyluzowani i pozytywni - opowiadała Danuta Kosińska, studentka teologii na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. 
rozwiń zwiń