Erasmus w Kluż-Napoka. Jak się dostać na studia na Babes Bolyai?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 17:00
Kluż-Napoka to ośrodek akademicki w Rumunii. Miasto było kiedyś w granicach terytorium Polski, a sam uniwersytet Babes Bolyai, gdzie studiował gość Czwórki Paweł Bonisławski, został założony przez Stefana Batorego. 
Audio
  • Blaski i cienie studenckiego życia w Rumunii - jak się dostać na Erasmusa w tym kraju (Dajesz radę/Czwórka)
Kluż-Napoka
Kluż-NapokaFoto: pixabay

paryż francja free 1200.jpg
Erasmus we Francji. Poznaj magię Paryża

Kluż-Napoka to miasto położone w północno-zachodniej części kraju. Paweł Bonisławski studiował na tamtejszej uczelni, która - jak wyliczał - klasyfikowana jest w rankingach jako najlepsza w Rumunii, w ramach programu Erasmus. Jak mówi w Czwórce, stereotypy dotyczące Rumunii są tylko częściowo zgodne z prawdą. - Na co dzień mieszkałem w akademiku, ale warunki były dobre. Tam byli ludzie z całego świata, m.in. z Chin, Wietnamu, ale też z Afryki - wspominał gość Czwórki. - Nie było to drogie, więc stypendium wystarczyło mi właściwie do końca programu.

salerno włochy 1200.jpg
Erasmus we Włoszech. "Zakochałem się w Salerno"

Paweł Bonisławski, korzystając z pobytu w Rumunii, zwiedził Bułgarię i Turcję. Jak wygląda życie studentów Babes Bolyai, gdzie poziom nauczania, według Bonisławskiego, jest bardzo wysoki, a dla "erasmusów" nie ma taryfy ulgowej? - Było ciężko, miałem siedem przedmiotów, z których każdy miał ćwiczenia i wykłady. To więcej zajęć niż miałbym w Polsce, a z każdego z nich był egzamin - wspominał gość Justyny Tylczyńskiej.

Jak smakuje "typowa rumuńska kuchnia" i czym jest "zakuska"? Ile kosztuje życie w Rumunii, na co zniżki mają studenci? Które miejsca w tym kraju warto odwiedzić? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Gość: Paweł Bonisławski (student Europeistyki na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 3.04.2019

Godzina emisji: 14.08

kd/ac


Czytaj także

Studia w Japonii. Nauka, podróże i... karaoke po północy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 15:43
Studiował  na Nagoya University of Commerce and Business, i pracował jako instruktor narciarstwa w japońskich górach. Michał Szymczyk opowiedział w Czwórce o swoich doświadczeniach podczas japońskiego Erasmusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia we Włoszech: "są płatne, a obrona tytułu jest wielkim świętem"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 12:00
W ramach programu Erasmus Plus Karolina Walczowska wyjechała na staż do jednego z biur podróży w Rimini. Rok później odwiedziła południową część kraju. Jak jej się to udało?  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erasmus we Francji. Poznaj magię Paryża

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 15:19
Franciszek Wiącek, student prawa w ramach Erasmus+ uczył się na Université Paris Nanterre. Mieszkał w Paryżu, światowej stolicy bohemy artystycznej, mieście które łączy w sobie ducha artystycznego środowiska z duchem nowoczesności, polityką i biznesem.
rozwiń zwiń