X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polski chłop na latynoamerykańskiej ziemi. Opowieść o XIX-wiecznej migracji

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 14:59
Współcześnie emigracja zarobkowa kojarzy się z Wyspami Brytyjskimi, Norwegią, czy Irlandią, ale jeszcze w latach '80 XX "Ziemią Obiecaną" były Stany Zjednoczone i zachodnie Niemcy. 
Audio
  • Legioniści na Haiti i chłopi uprawiający yerba mate. Kiedy w Ameryce Łacińskiej pojawili się Polacy? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Chile, Andy, zdjęcie ilustracyjne
Chile, Andy, zdjęcie ilustracyjneFoto: hbieser/Pixabay

halina konopacka 1200 pap.jpg
Nie tylko mundial. Gdy wojna przerywa sportowe kariery

Niewiele osób wie, że na przełomie XIX i XX w. Polacy za tzw. "chlebem" wyjeżdżali nawet do Ameryki Południowej. Dziesiątki tysięcy kobiet i mężczyzn wyjeżdżało na nieznany kontynent w poszukiwaniu pracy i dostatku - legendarnego złota i diamentów. Galicyjscy chłopi trafiali do Brazylii, legioniści na Haiti, żołnierze Andersa do Argentyny, inni wybierali Chile. Ich tropem wyruszył Tomasz Pindel. Dotarł do pokoleń emigrantów i słuchając niezwykłych historii ich przodków.

- Najbardziej fascynującym wydało mi się to, że większość XIX-wiecznej polskiej emigracji do Ameryki Południowej stanowili chłopi - opowiadał gość Czwórki. - W większości byli to analfabeci, którzy nie wiedzieli, gdzie leżą Chile czy Brazylia. A jednak trafiali na miejsce, otrzymywali ziemie, znajdowali wspólny z ludnością tubylczą język i uprawiali rośliny, które pierwszy raz widzieli na oczy.

kobieta auto dwudziestolecie 1200.jpg
Historia w białych rękawiczkach. Prawa kobiet w międzywojniu

Kiedy rozpoczęła się międzykontynentalna wędrówka Polaków i czym była spowodowana? Jak duża ilość naszych rodaków wyemigrowała z kraju? Dlaczego wygrali daleki i egzotyczny kontynent? Skąd wzięło się stwierdzenie, że uprawa yerba mate w Argentynie jest polską specjalnością? I jak układały się ich relacje z Indianami? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Jakub Jamrozek

Gość: Tomasz Pindel (autor książki "Poza horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody")

Data emisji: 30.06.2018

Godzina emisji: 14.17

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Seksbiznes w antyku. "Działał na większą skalę niż dziś"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 17:10
- Seks w starożytność sprzedawał się lepiej niż dziś, ale nie zawsze w sposób, w jaki nam się wydaje. Być może dlatego, że jesteśmy niewolnikami pewnego wyobrażenia o życiu w antyku - opowiada dziennikarz Adam Węgłowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda i polityka. Wachlarze w służbie pań i kiedy zniknęła talia?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 10:18
- Kiedyś projektantami mody damskiej i krawcami byli głównie panowie. Jednak to nie było jednostronne. Oni często przejmowali coś, co kobiety same wymyśliły - mówi Karolina Żebrowska, pasjonująca się odtwarzaniem strojów z XVIII i XIX wieku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rasputin - chłop z Syberii, rozpustnik czy święty mąż?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 14:46
Chociaż naprawdę nazywał się Grigorij Jefimowicz, do dzisiaj pamięta się go pod innym imieniem – Rasputin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko mundial. Gdy wojna przerywa sportowe kariery

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 11:00
Rosyjski mundial rozpoczęty, piłka w grze, a my przypomnimy sylwetki znakomitych polskich sportowców odnoszących sukcesy w międzywojennej Polsce. Janusz Kusociński, Ernest Wilimowski czy Stanisława Walasiewiczówna to tylko niektórzy z nich. 
rozwiń zwiń