Polski chłop na latynoamerykańskiej ziemi. Opowieść o XIX-wiecznej migracji

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 14:59
Współcześnie emigracja zarobkowa kojarzy się z Wyspami Brytyjskimi, Norwegią, czy Irlandią, ale jeszcze w latach '80 XX "Ziemią Obiecaną" były Stany Zjednoczone i zachodnie Niemcy. 
Audio
  • Legioniści na Haiti i chłopi uprawiający yerba mate. Kiedy w Ameryce Łacińskiej pojawili się Polacy? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Chile, Andy, zdjęcie ilustracyjne
Chile, Andy, zdjęcie ilustracyjneFoto: hbieser/Pixabay

halina konopacka 1200 pap.jpg
Nie tylko mundial. Gdy wojna przerywa sportowe kariery

Niewiele osób wie, że na przełomie XIX i XX w. Polacy za tzw. "chlebem" wyjeżdżali nawet do Ameryki Południowej. Dziesiątki tysięcy kobiet i mężczyzn wyjeżdżało na nieznany kontynent w poszukiwaniu pracy i dostatku - legendarnego złota i diamentów. Galicyjscy chłopi trafiali do Brazylii, legioniści na Haiti, żołnierze Andersa do Argentyny, inni wybierali Chile. Ich tropem wyruszył Tomasz Pindel. Dotarł do pokoleń emigrantów i słuchając niezwykłych historii ich przodków.

- Najbardziej fascynującym wydało mi się to, że większość XIX-wiecznej polskiej emigracji do Ameryki Południowej stanowili chłopi - opowiadał gość Czwórki. - W większości byli to analfabeci, którzy nie wiedzieli, gdzie leżą Chile czy Brazylia. A jednak trafiali na miejsce, otrzymywali ziemie, znajdowali wspólny z ludnością tubylczą język i uprawiali rośliny, które pierwszy raz widzieli na oczy.

kobieta auto dwudziestolecie 1200.jpg
Historia w białych rękawiczkach. Prawa kobiet w międzywojniu

Kiedy rozpoczęła się międzykontynentalna wędrówka Polaków i czym była spowodowana? Jak duża ilość naszych rodaków wyemigrowała z kraju? Dlaczego wygrali daleki i egzotyczny kontynent? Skąd wzięło się stwierdzenie, że uprawa yerba mate w Argentynie jest polską specjalnością? I jak układały się ich relacje z Indianami? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Jakub Jamrozek

Gość: Tomasz Pindel (autor książki "Poza horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody")

Data emisji: 30.06.2018

Godzina emisji: 14.17

ac/kd

Czytaj także

Seksbiznes w antyku. "Działał na większą skalę niż dziś"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 17:10
- Seks w starożytność sprzedawał się lepiej niż dziś, ale nie zawsze w sposób, w jaki nam się wydaje. Być może dlatego, że jesteśmy niewolnikami pewnego wyobrażenia o życiu w antyku - opowiada dziennikarz Adam Węgłowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda i polityka. Wachlarze w służbie pań i kiedy zniknęła talia?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 10:18
- Kiedyś projektantami mody damskiej i krawcami byli głównie panowie. Jednak to nie było jednostronne. Oni często przejmowali coś, co kobiety same wymyśliły - mówi Karolina Żebrowska, pasjonująca się odtwarzaniem strojów z XVIII i XIX wieku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rasputin - chłop z Syberii, rozpustnik czy święty mąż?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 14:46
Chociaż naprawdę nazywał się Grigorij Jefimowicz, do dzisiaj pamięta się go pod innym imieniem – Rasputin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko mundial. Gdy wojna przerywa sportowe kariery

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 11:00
Rosyjski mundial rozpoczęty, piłka w grze, a my przypomnimy sylwetki znakomitych polskich sportowców odnoszących sukcesy w międzywojennej Polsce. Janusz Kusociński, Ernest Wilimowski czy Stanisława Walasiewiczówna to tylko niektórzy z nich. 
rozwiń zwiń