"Trudny dostęp do lekarza, łatwy do leków". Jak Polacy leczą się sami?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 17:50
Ponad 13 mld złotych Polacy wydali w 2018 roku na leki - wynika z badań. Cztery lata wcześniej było to "tylko" 9 mld zł. Kupujemy też coraz więcej suplementów diety, a według szacunków, w 2020 roku wartość tego rynku prawdopodobnie przekroczy 5 mld zł. 
Audio
  • Konsekwencje brania leków bez recepty i suplementów diety w sposób niekontrolowany przez specjalistów (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Photographee.eu

Pacjenci z reguły nie są świadomi konsekwencji brania leków bez kontroli lekarskiej. Tymczasem, żeby wprowadzić suplement diety na rynek, wystarczy go zgłosić do odpowiedniej instytucji. Nie ma tak naprawdę kontroli nad składem chemicznym tych tabletek goście Czwórki

Polska jest też w czołówce krajów Europy, jeśli chodzi o spożycie leków przeciwbólowych - zajmuje czwarte miejsce, zaraz po Francji, Grecji i Włoszech. Jak podkreślali eksperci, przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. - Kochamy leczyć się sami. I tak, wszyscy uważamy, że jesteśmy ekspertami w dziedzinie swojego zdrowia - mówił dr Michał Sutkowski. - Pacjentowi nie pomaga też system opieki zdrowotnej w Polsce. Bo jeśli ktoś potrzebuje leczenia teraz, a na wizytę od specjalisty czeka się miesiącami, ten człowiek zacznie leczyć się sam.

Chcemy kupić sobie zdrowie, a tymczasem nasze działania przynoszą odwrotne skutki. Z badań wynika, że rocznie z powodu niekontrolowanego przyjmowania leków przeciwbólowych ginie pośrednio więcej osób niż w wypadkach samochodowych goście Czwórki

A jak tłumaczył lekarz i bloger Łukasz Durajski, leczenie na własną rękę to usprawiedliwianie złych nawyków i niewłaściwej diety, jakie stosujemy na co dzień. - Nie wysypiamy się, źle odżywiamy, mamy za mało ruchu i potem, gdy coś nas boli, łatwiej jest pomyśleć: "przecież wziąłem tabletkę". W ten sposób uspokajamy sumienie, jednak pamiętajmy, że "kapsułki" bez recepty leczą najczęściej objawy, ale nie przyczyny. Jeżeli złamiemy nogę i weźmiemy tabletkę przeciwbólową, noga przestanie nas boleć, ale wciąż pozostanie złamana. Żeby leczyć chorobę, trzeba więc pójść do prawdziwego specjalisty - mówił ekspert.

ZOBACZ TAKŻE Domowa apteczka. Czy leki mogą się zepsuć? >>>

Co jeszcze sprawia, że tak chętnie sięgamy po suplementy diety i leki dostępne bez recepty? Jakie rodzaje leków - przeciwbólowe, nasenne, poprawiające humor, a może sprawność seksualną - bierzemy najchętniej? I skąd wzięła się moda na przyjmowanie kolorowych tabletek zamiast wizyty u lekarza? Jak działają i co zawierają suplementy diety? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie sprawdziliśmy też, czy i jakie tabletki bez kontroli lekarza przyjmują słuchacze Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan 

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: dr Michał Sutkowski lekarz rodzinny), lek. Łukasz Durajski (autor bloga "Doktorek radzi"), dr Adam Sandauer (Stowarzyszenie Pacjentów Primum Non Nocere) - telefonicznie

Data emisji: 11.12.2019

Godzina emisji: 15.15

kd/mk

Czytaj także

Czy jesteśmy chronicznie zmęczeni?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 17:00
Nawet 11 mln Polaków cierpi na tzw. zespół chronicznego zmęczenia, czyli takiego, które nie ustępuje pomimo odpoczynku. Możliwe przyczyny to tempo życia, nadmiar obowiązków i nieumiejętne zarządzanie energią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam sny? Co zrobić, gdy koszmar powraca?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 11:04
Nawet, gdy uznajemy, że nic nam się nie śniło, to sny przychodzą do nas każdej nocy. Zdarza się, że ich nie pamiętamy, ale każdy niesie ze sobą jakieś przesłanie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Można zwariować". Jak rozmawiać o zdrowiu psychicznym?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 14:00
- Zaburzenia psychiczne, choć to ważny temat, nie nadają się do promocji. Problem nie jest urokliwy, więc nie mówi się o nim głośno w dyskursie publicznym - opowiada modelka Cleo Ćwiek, która razem z psycholożką Kingą Rajchel pracują w Fundacji "Można zwariować".
rozwiń zwiń