X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Efekt kabiny pilota". Jak przeciwdziałać hejtowi?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 18:04
20% nastolatków doświadczyło hejtu lub przemocy w sieci, a blisko 60% deklaruje, że było w sieci świadkiem wyzywania, poniżania i ośmieszania ich znajomych wynika z danych przeprowadzonych przez Fundację "Dajemy Dzieciom Siłę". 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Antonio Guillem

Umiejętność wykorzystywania przemocy w celu osiągnięcia przewagi to coś, co zostało nam zaszczepione. Wiemy co możemy dzięki niej osiągnąć, bo ktoś nas tego nauczył Iwona Byśkiniewicz

Młodzi ludzie mogą być nie tylko inicjatorami hejtu, ale i obrońcami krzywdzonych. Sami najlepiej wiedzą, co dzieje się w ich środowisku. Często wiedzą też, jak zareagować, ale nie robią tego z obawy przed etykietką. Alarmować powinni przede wszystkim dorośli. Mogą wypracować schematy zgłaszania i anonimowych interwencji.

Goszczący w studiu Iwona Byśkiniewicz i Maciej Kępka przekonywali, że tylko dzięki właściwej edukacji nastolatki uczą się, jak przeciwdziałać tego rodzaju zachowaniom. Często nie wiedzą, w jaki sposób reagować, dlatego nie podejmują żadnych działań. A pomagać, jak mówił można na wiele różnych sposobów. – Nie musimy wchodzić w rolę bohatera, wystarczy, że damy wsparcie osobie, która stała się ofiarą hejtu, lub poinformujemy o zdarzeniu rodzica lub nauczyciela, nie zawsze chodzi o bezpośrednią konfrontację z agresorem – wyjaśniał Maciej Kępka z Fundacji "Dajemy dzieciom siłę". 

Cyberprzemoc występuje częściej, bo łatwiej zaatakować kogoś przez internet. Wszystko przez złudzenie anonimowości, które w psychologii nazywane jest "efektem kabiny pilota" Maciej Kępka

Zdaniem psycholog Iwony Byśkiniewicz najlepszą metodą pomocy jest działanie. - Jednym z zadań nauczycieli jest reagowanie i eliminowanie tego rodzaju zjawisk. Osoba dotknięta przemocą musi mieć poczucie, że nie jest ze swoim problemem sama. Dlatego o hejcie należy mówić głośno. Milczenie jest poniekąd uprawomocnianiem takich działań – komentowała.

Jak rozpoznać cyberprzemoc i hejt? Jak im przeciwdziałać? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan 

Goście: Iwona Byśkiniewicz (psycholog, psychotraumatolog), Maciej Kępka (ekspert z fundacji "Dajemy dzieciom siłę")

Data emisji: 17.12.2019

Godzina emisji: 15.15

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przemoc w szkole - jak jej przeciwdziałać?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 19:25
Poniżanie, wyzywanie, a nawet pobicia – coraz częściej obecne są w polskich szkołach. 2 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawody przyszłości. Co nas czeka na rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 17:30
Frontier jobs, last-mile jobs, wealth jobs - to pojęcia, które pojawiają się w prognozach dotyczących przyszłości rynku pracy. - Szacuje się, że dzisiejsi uczniowie podstawówek będą pracować w 65 proc. zawodów, które dziś jeszcze nie istnieją - mówi manager Tomasz Owsianko.
rozwiń zwiń