Koronawirus kontra studenci. Co wydarzy się po wakacjach?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 18:40
Wykłady online, zajęcia przez kamerę i zdalne obrony - tak wygląda dziś życie studentów. W związku z niepewną sytuacją epidemiologiczną, niepewny jest także przyszły rok akademicki. 
Audio
  • Jak będzie wyglądać nowy rok akademicki na polskich uczelniach? (Czat Czwórki/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shopping King Louie/Shutterstock.com

Czytaj także
roboty 1200.jpg
Microsoft zastąpi swoich pracowników sztuczną inteligencją?

Nauczanie hybrydowe - rozwiązanie na nowe czasy?

Brytyjskie uczelnie już teraz zapowiedziały, że w znacznej mierze chcą pozostać przy zdalnym kształceniu - szczególnie jeśli chodzi o wykłady, na które przychodzi nawet kilkaset osób. Na taki krok zdecydował się także Uniwersytet Medyczny w Lublinie. - W Szkole Głównej Handlowej również rozważamy ten scenariusz - przyznaje prof. Jakub Brdulak. -  Na razie wskażniki dotyczące koronawirusa są nadal wysokie więc nie sądzę, by jakakolwiek szkoła wyższa brała na siebie takie ryzyko.

Na Uniwersytecie Warszawskim jeszcze nie podjęto decyzji, jak będzie wyglądać kolejny rok akademicki. Ma to związek z wyborami nowego rektora, które odbędą się w połowie czerwca. - W mojej opinii najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie rozwiązanie hybrydowe, czyli połączenie zajęć zdalnych z pracami laboratoryjnymi czy ćwiczeniami, na których będzie wymagana fizyczna obecność - mówi Kamil Bonas z UW.

Posłuchaj
kwarantanna koronawirus maseczka izolacja pies praca zdalna 1200.jpg
W domu nudno, ale... wydajnie

Studiujesz online, jesteś wszędzie

Wiele wskazuje na to, że początek pandemii może okazać się końcem tradycyjnego systemu studiowania. Pytanie jednak, czy nauka zdalna nie odbije się na jakości kształcenia? - Na płaszczyźnie nauk społecznych wydaje mi się, że ten "nowy porządek" może przynieść wiele dobrego. Studenci SGH zakończyli właśnie projekt realizowany ze studentami z Mombaju w trybie online. Taka współraca w świecie realnym oznaczałaby duże koszta dla każdej ze stron. Tymczasem w sieci odbyła się przy minimalnych nakładach finansowych, a przyniosła taki sam efekt - opowiada prof. Jakub Brdulak. - Stoję na stanowisku, że nawet po pandemii nie wrócimy już do edukacji, jaką znaliśmy wcześniej. Ale myślę, że odbędzie się to z korzyścią dla studentów przynajmniej niektórych kierunków - dodaje.  

Posłuchaj
shutterstock nadzieja samotność 1200.jpg
Czy dystans społeczny się utrzyma?

Co dalej ze studenckim życiem?

Kamil Bonas, przewodniczący Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, zauważa jednak, że dla części studentów i studentek uczelnie wyższe to nie tylko miejsca, gdzie się uczy, ale też gdzie kształtuje się postawy, poznaje różne światopoglądy, czy wreszcie uczestniczy w życiu kulturalnym. - Według mnie to największe wyzwanie jakie stoi przed nami, studentami. Jak wypełnić tę lukę - przyznaje rozmówca Piotra Firana. - Jeśli natomiast chodzi o uczelnie, to myślę, że największy problem mogą mieć te prywatne. Bo wpłata wysokiego czesnego w momencie, kiedy nie jest wiadomo, jak będą wyglądać zajęcia, może być ryzykowna - podsumowuje.

W audycji także o sytuacji brytyjskich studentów Weronika Puszkar rozmawia z Jeremim Chabrosem - rzecznikiem Stowarzyszenia Polskich Studentów w Cambrige. 

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: prof. Jakub Brdulak (Fundacja Na Rzecz Jakości Kształcenia, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), Kamil Bonas (przewodniczący Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 10.06.2020

Godz. emisji: 15.07

kul

Czytaj także

Po co studenci chodzą do biblioteki?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 17:02
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego dla jednych studentów jest centrum naukowego wszechświata, inni szukają tam miłosnych przygód.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy studia są nam jeszcze potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 22:04
45% współczesnych polskich 30-34-latków to osoby z wyższym wykształceniem. Niegdyś ukończenie studiów wyższych było czymś prestiżowym. Dziś zdobywanie stopni naukowych powszednieje. Czy studia są nam jeszcze potrzebne?
rozwiń zwiń