Kuchnia żydowska dzisiaj to także koszerne sushi i chińszczyzna

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 20:20
Trwa żydowskie święto Sukkot (od 2 do 9 października), zwane też Kuczkami, Świętem Szałasów lub Świętem Namiotów. Zgodnie z zaleceniami religii - na stoły żydów trafiają specjalne potrawy - czyli jakie? 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: BigNavik/Shutterstock
shutterstock Inna Reznik jedzenie izrael 1200.jpg
Tradycyjna kuchnia żydowska. "Pełna smaków i bliskości"

Sukkot to jedno z bardziej radosnych świąt żydowskich, które przypomina o mieszkaniu w namiotach podczas ucieczki izraelitów z Egiptu i ich 40-letniej wędrówki. Dla upamiętnienia tego czasu żydzi przez tydzień biesiadują w namiotach i szałasach. 


Posłuchaj
10:03 czwórka czat czwórki 5.10.2020 kuchnia żydowska.mp3 O koszerności i święcie Sukkot opowiadają eksperci (Czat Czwórki/Czwórka)

 

- Sukkot w języku polskim to Święto Szałasów - mówi Piotr Kowalik, główny specjalista ds. judaistyki i metodyki Muzeum Polin. - Święto ma głębokie znaczenie duchowe. Podkreślana jest opieka opatrzności boskiej, która towarzyszyła izraelitom podczas wędrówki - mimo trudnych warunków niczego im nie zabrakło. 

Dziś tradycja żydowska zaleca, o ile warunki pogodowe na to pozwalają, by podczas tych siedmiu dni w szałasie robić wszystko, co robimy w domach. Jednak to stół i posiłki stały się centralnym punktem obchodów Sukkot. - Na stół trafiają, jak zawsze w rodzinach żydowskich, posiłki koszerne - podkreśla Piotr Kowalik. - Dziś jednak mamy różne podejścia do koszerności - dodaje. 

Na stole podczas Święta Szałasów nie może zabraknąć mięsa i wina - one są wyrazem radości święta. - Podawane są też orzechy, nasiona. Potrawy zawijane, "ukryte", jak pierogi czy gołąbki - mówi Magdalena Maślak. - Jest też etrog. 

- Etrog to owoc kultowy. Podczas Sukkot na stół trafiają 4 gatunki owoców cytrusowych, m.in. etrog - wyjaśnia ekspert z Polin. - Ten owoc służy do rytualnego potrząsania. Można z niego przyrządzić dżemy, konfitury, ale bywa też, po wysuszeniu, ścierany i używany podczas ceremonii - dodaje. 

Koszerność to żydowski sposób odżywiana się, ściśle związany z religijnym stylem życia Piotr Kowalik

Czytaj także:

Koszerność jest olbrzymim zbiorem zasad, które dotyczą tego: co wolno jeść, na czym wolno jeść, kiedy wolno jeść i jak to ma być przyrządzone. Nie łączenie mięsa z mlekiem, czy wykluczenie z diety mięsa wieprzowego to tylko niewielki promil zasad koszerności. 


shutterstock_474670045 ogórek kuchnia warzywa krojenie 1200.jpg
Klimatarianizm. Dieta, która może pomóc Ziemi

Podstawowy podział kuchni żydowskiej to podział na kuchnię mleczną i mięsną, a także neutralną. Do potraw neutralnych należą wszelkie warzywa i owoce. 

- Współczesna kuchnia koszerna nie bazuje na jedynych i tych samych potrawach - mówi specjalista. - Na stół trafiają tradycyjne potrawy jak czulent, kugel, cymes, ale też rosół, sznycle, kurczaki. Dziś bardzo popularne jest koszerne sushi i chińszczyzna.

Gdy w żydowskim domu ściśle przestrzega się zasad koszerności, a stosuje dietę mleczną i mięsną, to niezbędne są dwie lodówki, dwa palniki, oddzielne garnki. Należy też pilnować by drogi pokarmów mlecznych i mięsnych się nie skrzyżowały. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 05.10.2020

Godzina emisji: 16.07

pj

Czytaj także

"Wieś to już nie sielanka". Dlaczego uciekamy do miast?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 16:39
- Motywacją do pozostania na wsi może być przywiązanie do rodziny, lokalnej społeczności - "oswojonego środowiska". To, że na wsi nie ma anonimowości, ludzie interesują się tym, co dzieje się w naszym życiu. Do tego dochodzi poczucie pewnej wolności, której nie mamy żyjąc w miastach - mówi socjolog dr Ilona Matysiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok akademicki tuż tuż - sprawdzamy, co się dzieje na Uniwersytecie Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 21:34
Za chwilę rozpocznie się nowy rok akademicki, na UW nieco później niż dotychczas. Mimo to na kampusie jest duży ruch - to już ostatni moment na składanie papierów. 
rozwiń zwiń