Ubrania, meble, a nawet auta - dlaczego warto kupować na rynku wtórnym?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 21:17
Oszczędność, działanie na rzecz planety i satysfakcja z dawania rzeczom drugiego życia - to niektóre z argumentów przemawiających za tym, by kupować rzeczy z drugiej ręki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / Kaspars Grinvalds

shutterstock buty obuwie moda 1200.jpg
Ekologiczna moda - jak to się robi?

- Ubrania po starszym rodzeństwie, albo podręczniki od uczniów z wyższych roczników, chyba wszyscy to znamy z dzieciństwa. Dziś w Polsce istnieje także szeroki rynek kupowania mieszkań i samochodów z tzw. drugiej ręki. Warto rozwijać tę tradycję - wymieniali w rozmowie z Czwórką Judyta i Sebastian z podcastu "Razem lepiej". - To z roku na rok coraz bardziej bogaty rynek, który prężnie się rozwija, dlatego warto wyrobić sobie nawyk, dzięki któremu, jeśli potrzebujemy czegoś konkretnego, poszukiwania zaczynamy od serwisów i sklepów z przedmiotami i odzieżą z drugiej ręki. Dopiero jeśli tego tam nie znajdziemy, idźmy do sklepu po nową rzecz - tłumaczyli goście Czwórki.

Posłuchaj
10:46 2020_11_18-15-15-51_PR4_Czat.mp3 Moda, meble, samochody czy nawet domy - dlaczego warto kupować na rynku wtórnym? (Czat Czwórki) 

Dziś Judyta i Sebastian kupują z "drugiej ręki" praktycznie wszystko. - W naszym domu 90 proc. przedmiotów pochodzi z takiego właśnie rynku - mówili goście Czwórki. Jak tłumaczyli, podczas takich transakcji warto jednak w dobie pandemii zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa: nosić maseczki, rękawiczki, zachować dystans. - Podczas zakupów zawsze mamy także prawo obejrzeć towar, który nabywamy, a który wcześniej widzieliśmy tylko w internecie - podkreślali goście Czwórki. - Jeśli kupujemy urządzenie elektroniczne, nie bójmy się poprosić o uruchomienie go. 

Posłuchaj także:


Shutterstock moda projektowanie praca pisanie kobieta 1200.jpg
"Projektowanie ekomody to prowadzenie świadomego biznesu"

Wyszukiwanie takich "perełek" i kupowanie ich to także, zdaniem kolejnego gościa Czwórki, po prostu świetna rozrywka i sposób na spędzanie wolnego czasu. - Jak robienie "zwykłych" zakupów, z tą różnicą, że tu dobre rzeczy można kupić za grosze - mówi Aleksandra Krawiecka, miłośniczka rzeczy z drugiej ręki. To działa w dwie strony, bo jak podkreślali goście Czwórki - sprzedawanie rzeczy, których już nie używamy, to także ogromna przyjemność. - W Polsce wciąż kształtuje się taka kultura zakupowa, ale mamy nadzieję, że z roku na rok będzie coraz lepiej - mówili Judyta i Sebastian.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 18.11.2020

Godzina emisji: 15.05

kd

Czytaj także

Mniej znaczy więcej. Co nam daje minimalizm?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 17:53
- Minimalizm może ułatwić myślenie, przeżywanie rzeczywistości i świata - podkreśla Katarzyna Kucewicz, psycholożka i autorka książki "Zakupoholizm".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakupy w sklepie czy online? Nawyki konsumenckie w pandemii

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 16:00
W sieci wydajemy więcej niż w sklepach stacjonarnych. Takie dane w czasach lockdownu nie powinny dziwić. Coraz chętniej online kupujemy także artykuły pierwszej potrzeby - w tym m.in. żywność. 
rozwiń zwiń