Zakupy w sklepie czy online? Nawyki konsumenckie w pandemii

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 16:00
W sieci wydajemy więcej niż w sklepach stacjonarnych. Takie dane w czasach lockdownu nie powinny dziwić. Coraz chętniej online kupujemy także artykuły pierwszej potrzeby - w tym m.in. żywność. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / Kaspars Grinvalds

Zobacz
shutterstock black friday 1200.jpg
Black Friday inny niż zwykle - będzie trwał cały miesiąc?

Konsument wygodny i wymagający

W połowie 2020 roku w internecie najbardziej wzrosła liczba transakcji za zakupy spożywcze - i to o 374 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. - Konsumenci kupują "spożywkę" online, bo z jednej strony stają się bardziej wygodni, a z drugiej pojawia się coraz więcej firm, które oferują takie usługi z dostawą do domu - wyjaśnia Jacek Zientkiewicz, Dyrektor Rozwoju Biznesu Shoper. - Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że artykuły spożywcze nie są już domeną dużych sieci handlowych, ale także lokalnych sprzedawców. 

Posłuchaj
03:19 [CZWORKA]Pierwsze slysze 17 listopad 2020 zakupy.mp3 Zakupy online czy w sieci? Nasze wybory w czasach pandemii (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Czytaj
kurier poczta przesyłka koronawirus zakupy 1200.jpg
Koniec tanich zakupów za granicą?

W sieci wygrywa lokalność

Co więcej - sklepy online oferują coraz lepsze produkty i nie boją się spełniać oczekiwań klientów. - Właścicielom zależy, żeby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Oczywiście, działają w nowym dla siebie środowisku i wielu rzeczy muszą się uczyć, ale bardzo się starają i wygrywają na rynku - dodaje rozmówca Weroniki Puszkar.

Posłuchaj:

Wśród sklepów online pojawiają się także takie, których wcześniej w internecie w ogóle nie było. - To jest tak naprawdę jedyna możliwość sprzedaży. Na pierwszym etapie lockdownu większość lokalnie działających firm nie miała żadnych szans na przetrwanie. W drugim etapie radzą sobie dużo lepiej - ocenia Zienkiewicz.

Sprawdź także
zakupy_shutter_1200_Syda Productions.jpg
Dobre, bo polskie! Coraz częściej wybieramy produkty z Polski

Zanim klikniesz "kupuję", sprawdź

Zanim jednak zdecydujemy się zrobić zakupy online, warto pamiętać o kilku rzeczach. - Sprawdzajmy regulaminy sklepów, ich lokalizację, właścicieli oraz warunki zwrotów i reklamacji. Kierujmy się przy tym intuicją. Jeśli coś wydaje nam się wątpliwe, zrezygnujmy - radzi ekspert Czwórki. - Zdrowy rozsądek to najlepszy doradca, a niskie ceny nie zawsze świadczą o wyjątkowej okazji. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 17.11.2020

Godzina emisji: 7.16

Czytaj także

Feng shui. "To filozofia, a nie przestawianie mebli"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 13:50
- "Feng" to wiatr, "shui" to woda. Feng shui to życie w bliskiej więzi z naturą i przyrodą - wyjaśnia Ania Liu, autorka bloga "Chiny z Anią".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Porada online na uczelni - gdy łapie Cię kryzys i lęk

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 08:28
Polskie szkoły wyższe odnotowują duże zapotrzebowanie na oferowaną przez nie pomoc psychologiczną. Problemy z kondycją psychiczną zgłaszają i wykładowcy, i studenci wielu uczelni. 
rozwiń zwiń