Koniec tanich zakupów za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 09:10
Zagraniczne zakupy kuszą cenami, dostępnością produktów oraz tanimi lub bezpłatnymi przesyłkami. Wkrótce może się to zmienić - do przesyłek spoza Unii Europejskiej może być doliczany podatek VAT. Sprawdzamy, co to będzie oznaczać dla klientów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Gargonia
shutterstock sprzęt agd 1200.jpg
Od A do G. Nowe symbole na sprzęcie AGD

Powodów do zamawiania z zagranicy jest wiele - jednych kuszą ceny, innych dostępność produktów. Wielu z nas decyduje się na zakup spoza Unii Europejskiej z powodu pewnych ulg, którymi obejmowane są nasze przesyłki. Jednak nie wykluczone, że w przyszłym roku przesyłki między innymi z Chin już takie tanie nie będą. Wszystko wskazuje na to, że od lipca 2021 do wszystkich paczek będzie doliczany podatek w wysokości 23 procent. Ministerstwo Finansów już przekazało projekt zmiany ustawy o VAT.  

Posłuchaj

03:48 _PR4_AAC _pierwsze_slysze_vat_2020_11_09.mp3 Nowe regulacje podatkowe w sprawie produktów spoza Unii Europejskiej - sprawdzamy co może się zmienić. (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

- Na każdą przesyłkę spoza Unii Europejskiej powinny być nakładane stosowne opłaty, ale możemy znaleźć pewne wyjątki, które już niedługo mogą ulec zmianie - mówi Paweł Pilarczyk z ITbiznes. - Pierwszy z nich dotyczył zakupu towarów o wartości poniżej 22 euro, drugi zaś stanowiły produkty, które były prezentami albo próbkami produktów - do takich pozycji nie był doliczany podatek VAT.  Z tych możliwości korzystali często dostawcy z Chin, którzy na fakturze wpisywali fikcyjne wartości lub wysyłali nam "próbki towarów".  

Sprawdź także:

Według ekspertów są to działania nieuczciwe i zmniejszające konkurencyjność firm europejskich w stosunku do azjatyckich dostawców. W odróżnieniu od nich europejskie przedsiębiorstwa muszą doliczać podatek VAT do wszystkich sprzedawanych produktów.

- Od momentu wejścia przepisów w życie - niezależnie od tego jakie zabiegi będą stosowali sprzedawcy, żeby obniżyć cenę produktu - 23-procentowy VAT trzeba będzie zapłacić - mówi ekspert. - Jeszcze jednak ostateczne decyzje nie zapadły, w dalszym ciągu trwają konsultacje dotyczące regulacji i wszystko będzie wiadomo w połowie listopada.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Mateusz Kulik

Gość: Paweł Pilarczyk (ITbiznes)

Data emisji: 09.11.2020

Godzina emisji: 6.14

aw


Czytaj także

Czy podatek od cukru wyjdzie nam na zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 12:06
Kolejne opłaty, tym razem zapowiadany od dłuższego czasu podatek od cukru, wejdzie w życie z początkiem nowego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirtualna zabawa i realne podatki

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 11:45
Okazuje się, że wielu graczy na portalach aukcyjnych sprzedaje wirtualne przedmioty czy konta wytworzone w grach komputerowych. Nie jest to takie proste, bo za sprzedane miecze, mikstury magiczne czy statki kosmiczne trzeba zapłacić podatek. 
rozwiń zwiń