Zima wciąż zaskakuje kierowców. Sprawdzamy, jak temu zaradzić

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 17:15
Zima znów przeszła do natarcia. Wróciły śnieżyce, ale synoptycy są pewni, że w najbliższych dniach możemy się spodziewać również spadków temperatury. Ostatnie mrozy i opady śniegu sprawiły, że samochody wielu z nas odmówiły posłuszeństwa. Zima i kierowcy to nie jest najlepsze połączenie. Podpowiadamy, jak przygotować się na trudne warunki. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/GreenMiles

social media rozmowa skype 1200.jpg
Komunikacja w czasie pandemii. "To czas kreatywności"

Atak zimy sprzed tygodnia zaowocował trzykrotnie częstszym wzywaniem pomocy drogowej, przyjeżdżającej, aby rozwiązywać problemy z akumulatorami, zamarzniętymi drzwiami i zamkami oraz oponami przebitymi na przykrytych śniegiem wyrwach w jezdni. Świadczy to o niedostatecznym przygotowaniu pojazdów do panujących warunków. 


Posłuchaj
16:54 CZwórka/ Czat Czwórki - zima znowu zaskoczyła kierowców 25.01.2021.mp3 W audycji sprawdzamy, jak przygotować auto do zimy i jak sobie radzić w niskich temperaturach (Czat Czwórki/Czwórka)

- Zauważyłem, że duża grupa kierowców, chyba dlatego, że ostatnie zimy były łagodne, nawet nie wymienia opon z letnich na zimowe - mówi inż. Rafał Kosiński z Akademii Praktycznych Umiejętności. - Efekt jest taki, że przy pierwszych przymrozkach, te samochody nie do końca sobie dają radę, nawet przy lekkich podjazdach, choćby do garażu.

Dlatego ważna jest wymiana opon na zimowe, dobrze jest też przed zimą umyć auto. - Wiem, że to może brzmi dziwnie, bo jesteśmy nauczeni, że myjemy auto po zimie. Jednak porządne mycie powoduje wypłukanie wszelkiego rodzaju pyłów, osadu i błota po lecie, które może zatykać różnego rodzaju kanały odprowadzające wodę. Zima ma to do siebie, że wody mamy w nadmiarze - tłumaczy ekspert. 


wypadek samochody 1200.jpg
Jazda na zderzaku, czyli "typowy polski kierowca" na drodze

Czytaj także:

Najczęstszym problemem jest akumulator, który przy większych mrozach może odmówić posłuszeństwa. - Jeżeli mamy taki, który ma 5-7 lat, to on już nie będzie w stanie się zregenerować i doładować. "Umrze" w takich niskich temperaturach i auto nie odpali - tłumaczy nasz redakcyjny kolega i dziennikarz "Radia Kierowców" Kuba Marcinowicz - Dlatego przed zimą warto sprawdzić jego kondycję i w razie konieczności wymienić. Pamiętajmy też o wycieraczkach, bo to jest ważny element. Dobrze też zwrócić uwagę na dywaniki. Ważne, żeby te stosowane zimą nie były welurowe, bo woda w nie wsiąka, pod wpływem niskich temperatur mogą się zamienić w lód, który stworzy dodatkowe zagrożenie.

Jak radzi Kuba Marcinowicz, przed wyjazdem na ulicę musimy dobrze odśnieżyć pojazd, bo za nieoczyszczone auto można dostać mandat nawet do 500 zł. W mieście i na trasach szybkiego ruchu zachowajmy bezpieczną odległość zarówno od samochodów osobowych, jak i od TIR-ów. - Nie jeźdźmy równolegle do nich, ponieważ nie zawsze są dobrze odśnieżone i czapa lodowa z ich dachu może na nas spaść. Zachowajmy ostrożność szczególnie na zakrętach - podkreśla.

- Tak jak przygotowujemy do zimy auto, tak samo powinniśmy też się do niej przygotować jako użytkownicy drogi - mówi Rafał Kosiński. - Zwłaszcza młodzi kierowcy, przed sezonem zimowym, powinni podnieść swoje umiejętności. Namawiam do korzystania z ośrodków do szkolenia techniki jazdy i doszkolenia się pod okiem instruktora.

W razie kłopotów na drodze dobrze jest mieć na kogo liczyć. - Wykupując Assistance możemy spodziewać się pomocy, czy to z rozładowanym akumulatorem, czy też w przypadku większych problemów z samochodem - tłumaczy ekspert.


*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Goście: inż. Rafał Kosiński (Akademia Praktycznych Umiejętności), Kuba Marcinowicz (dziennikarz)

Data emisji: 25.01.2021

Godzina emisji: 15.08

aw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polak na drodze. Najczęstsze grzechy kierowców

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 09:40
- Uważamy się za indywidualistów i świetnych kierowców, a zapominamy, że nie wszyscy muszą być tak "świetni" jak my. Pierwszeństwo tak naprawdę mamy dopiero wtedy, gdy ktoś nam go ustąpi - mówią goście Czwórki, Jacek Zalewski i Mariusz Stahl, eksperci ruchu drogowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kabriolet zimą - o czym należy pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 15:30
Kto z nas nie chciał mieć kabrioletu? Perspektywa przejażdżki w upalny dzień, wiatru we włosach i poczucia wolności potrafi zakręcić w głowie. Prawda jest jednak taka, że polska pogoda nie zawsze pozwala na pełne wykorzystanie zalet tego samochodu. Co zrobić z kabrioletem zimą?
rozwiń zwiń