Sesja egzaminacyjna online. Jak to się sprawdza?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 18:18
Na polskich uczelniach trwa sesja zimowa. To już kolejna, która odbywa się online. - Choć w ostatnich miesiącach zmieniła się oczywiście forma nauczania, jakość nauczania na polskich uczelniach nie spadła - przekonywali goście Czwórki, dr Adrianna Bartnik i dr Jarosław Kinal. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/fizkes

Shutterstock studenci online lekcje 1200.jpg
Jak szybko zmienia się język?

- Moim zdaniem polskie uczelnie stanęły na wysokości zadania w dobie pandemii - podkreślała dr Adrianna Bartnik, przedstawicielka m.in. Politechniki Warszawskiej. - Jeśli studenci albo wykładowcy nie mają odpowiedniego sprzętu, by sprostać nauczaniu online, z reguły można go wypożyczyć. Z drugiej strony, merytorycznie także wszyscy nauczyli się sobie radzić w tej sytuacji - opowiadała ekspert.

Posłuchaj
52:32 Czwórka Czat_Czworki 02.02.2021.mp3 Sesje egzaminacyjne online - rzetelnie weryfikują wiedzę? (Czat Czwórki) 

studenci biblioteka 1200.jpg
Typowy student psychologii. Czwórka idzie na studia

Jak przekonywał zaś dr Jarosław Kinal, problemy studentów i wykładowców dotyczą głównie "technikaliów". - Jeśli studenci zgłaszają nam, że mają mniej stabilne łącze internetowe, umożliwiamy zdawanie egzaminu w innym terminie bądź w specjalnych salach na uczelni, w pełnym reżimie sanitarnym - tłumaczył. Jak podkreślał, studiowanie to przede wszystkim samokształcenie, dlatego mimo nowych warunków jakość edukacji na polskich uczelniach nie spadła. - W dobie studiów stacjonarnych także nie prowadziliśmy naszych studentów za rękę do biblioteki. Zakładamy, że uczymy ludzi dorosłych, którzy chcą się rozwijać. Nasza rola polega na inspirowaniu ich i na wspieraniu w zdobywaniu kolejnych szczebli wiedzy - podkreślała zaś dr Adrianna Bartnik. 

Czytaj także:

Jednak, jak przekonywała, nie wszystko na uczelniach jest proste. - Pandemia pokazała też niewydolność systemu, bo zajęcia są prowadzone w zbyt licznych grupach. Gdyby grupy były mniejsze, nauczanie byłoby bardziej efektywne - tłumaczyła. A jak podkreślał dr Jarosław Kinal, kluczem do efektywnego nauczania jest motywacja zarówno nauczycieli akademickich, jak i samych studentów. - Oczywiście łatwiej zbudować ją, przebywając w jednym pomieszczeniu ze studentami, jednak online także można to zrobić - podkreślał ekspert.

W programie rozmawialiśmy także ze studentami, którzy opowiadali o tym, jak dostosowali się do sytuacji, w której się znaleźli i jak prowadzone są zajęcia i sesje egzaminacyjne z ich perspektywy. 

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: dr Adrianna Bartnik (wykładowca Politechniki Warszawskiej, prawnik, socjolog, członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej), dr Jarosław Kinal (socjolog internetu, Uniwersytet w Rzeszowie), Wiktoria Mika (Uniwersytet Rzeszowski), Kamil Lewiński (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 02.02.2021

Godzina emisji: 15.13

kd

Czytaj także

Walka o studenta w dobie niżu demograficznego

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 17:40
Jeszcze całkiem niedawno na jedno miejsce na uczelni wyższej było po 4-8 chętnych. Uniwersytety pękały w szwach. Dziś to one muszą walczyć o kandydata, np. dając mu indeks, jako wygraną w konkursie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy studia magisterskie są nam potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 18:11
W Europie funkcjonuje trójstopniowy system edukacji wyższej. Polskimi odpowiednikami są studia licencjackie, magisterskie i podyplomowe. Nie wszyscy studenci decydują się jednak na kontynuację studiów i zdarza się, że kończą je po trzech latach, na licencjacie.
rozwiń zwiń