Gniazdownicy? Jak mieszkają młodzi ludzie?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 19:30
- Gniazdownicy to młode osoby, w wieku 25-34 lat, po których spodziewalibyśmy się, że powinni być samodzielni. Mieszkać oddzielnie i mieć własne rodziny, natomiast nadal mieszkają z rodzicami - mówi dr Monika Kwiecińska-Zdrenka z  Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - To są osoby, które na ogół pracują, ale mają niskie dochody. I to jest jeden z powodów, dla których mieszkają nadal u rodziców.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ SpeedKingz

kłótnia1200.jpg
Pieniądze w związku - moje, twoje, czy nasze?

Jak przekonuje Bartosz Turek z HRE Investment, powodów wspólnego mieszkania z rodzicami jest co najmniej kilka. - Są to przede wszystkim czynniki ekonomiczne, uwarunkowania kulturowe, czyli opieka nad rodzicami, ale też fakt, że w późniejszym wieku przyjmujemy dorosłe role społeczne - wymienia. - Biorąc pod uwagę dane, to w ciągu 30 ostatnich lat, średni wiek posiadania dziecka i momentu założenia rodziny wzrósł o 5 lat. Przede wszystkim najpierw dbamy o to, aby odebrać dobrą edukację, której okres się wydłuża, później dbamy o naszą karierę, a dopiero na trzecim miejscu o rodzinę. 

Posłuchaj
25:15 Czwórka/ Czat Czwórki styl życia młodych 25.02.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o stylu życia młodych Polaków (Czat Czwórki/Czwórka)

Najczęściej jednak młodych ludzi nie stać na samodzielność. Jak mówi ekspert, z opublikowanych przez GUS danych wynika, że ponad połowa z tej grupy wiekowej zarabia mniej niż najniższa krajowa. - Także faktycznie finanse są tutaj bardzo dużym problemem. Bo jeżeli weźmiemy pod uwagę miasta w Polsce, to moglibyśmy powiedzieć, że za przeciętną, skromną kawalerkę trzeba zapłacić co najmniej 80-90 tys. zł, a w dużych miastach ceny są jeszcze wyższe - mówi w audycji. - Do tego trzeba doliczyć kwotę obsługi transakcji, wkład własny, pieniądze na remont. Także są to ogromne koszty i dla młodych, którzy często przecież zarabiają znacznie mniej niż średnia krajowa, to jest bardzo duży problem.

szum informacyjny nadmiar informacji stres shutter 1200  Maksim Shmeljov.jpg
Szum informacyjny - jak sobie z nim radzić?

Zobacz także:

Polacy wyprowadzają się z domu rodzinnego średnio w wieku 28 lat. Dla porównania w Szwecji i Danii młodzi ludzie opuszczają rodziców w wieku lat 18. Wynika to nie tylko z większej zasobności społeczeństwa i kultury, ale również wsparcia państwa w tym zakresie. - Nie bez znaczenia jest bardzo prężnie działający sektor budownictwa spółdzielczego i społecznego - opowiada Bartosz Turek. - Tam działają gwarancje rządowe i wsparcie gmin w tym sektorze budownictwa i właśnie Duńczycy, nie tylko młodzi, bardzo często mieszkają w tego typu nieruchomościach.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Goście: Bartosz Turek (główny analityk HRE Investment), dr Monika Kwiecińska- Zdrenka (katedra ekologii społecznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 25.02.2021

Godzina emisji: 15.08

aw

Czytaj także

Przyszłość wielkich miast. Co się zmieni po pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 19:52
Duża część kraju w związku z pandemią została objęta tzw. czerwoną strefą. Oznacza to kolejną w tym roku zmianę naszych codziennych nawyków i funkcjonowania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludzie, którzy nie istnieją naprawdę. Możesz kupić sobie ich twarze

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 11:46
Powstaje coraz więcej firm, które sprzedają wizerunki osób nie istniejących w rzeczywistym świecie, a stworzonych przez sztuczną inteligencję. To ludzie, którzy "żyją" tylko na dyskach komputerów. 
rozwiń zwiń