Roboty pomagają w szpitalach. To nie przyszłość, to dzieje się dziś

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 13:49
Już za chwilę na oddziałach pojawią się maszyny, które przejmą część obowiązków personelu. - Jesteśmy już gotowi na tę zmianę - mówi Anna Lew-Starowicz, prezes Telemedika.net. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: sdecoret/Shutterstock.com

stetoskop lekarz 1200 free
Czy Koro usprawni badanie? Jest już prototyp stetoskopu XXI wieku

Postęp w medycynie obserwujemy już od wielu lat. O samej telemedycynie mówi się w Stanach od co najmniej 20 lat. W ostatnich miesiącach ogromny wpływ na rozwój służby zdrowia miała pandemia koronawirusa. Teleporady lekarskie, które na początku 2020 roku stanowiły rodzaj nowinki, dziś są już codziennością. Mówi się też, że branża opieki zdrowotnej zainwestuje aż 14 miliardów dolarów w rozwój robotów, które pomogą nam uporać się z deficytem personelu medycznego. 


Posłuchaj
04:05 czwórka stacja nauka 19.11.2020 roboty.mp3 O robotach w służbie medycyny opowiada Anna Lew-Starowicz (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Chodzi o to, że skoro tak duże pieniądze biznesy inwestują w rozwój tej gałęzi medycyny, czyli ucyfryzowanie, wdrożenie maszyn na oddziały szpitalne do obsługi pacjentów, to świadczy to najlepiej o tym, że ta gałąź i ta branża ma przyszłość - mówi Anna Lew-Starowicz. - Pandemia spowodowała przeciążenie systemów opieki zdrowotnej. Można było czekać aż wszystko się załamie, albo po prostu zacząć działać z ogromnym impetem i tak się też stało. Technologie weszły z rozmachem, skutecznie. Ułatwiły życie pacjentom, lekarzom i personelowi medycznemu - dodaje. 

Czytaj także:

Roboty są z nami od lat

Roboty w służbie zdrowia za chwilę będą normalnością. Już tego typu urządzenia są wprowadzane do szpitali. - Robot chirurgiczny Da Vinci funkcjonuje od wielu lat - przypomina rozmówczyni Ady Janiszewskiej. - Przy jego pomocy przeprowadzono setki tysięcy operacji chirurgicznych, bardzo zaawansowanych.

- W Gliwicach zaprezentowano autonomicznego robota asystującego do pracy w szpitalach. Nie stricte medycznego, a wspierającego personel - zdradza gość Czwórki. - Pielęgniarka nie musi w dzisiejszych czasach podchodzić z termometrem do pacjenta. Może to z powodzeniem robić robot czy urządzenie, które nie jest humanoidalnym robotem - dodaje. 

Roboty spotkamy już na korytarzach włoskich szpitali. 

Italian Hospital Uses Robots to Help COVID-19 Patients | NowThis/NowThis News

Badanie w boskie

Od pewnego czasu powstają też boksy telemedyczne. - Pacjent może tam wejść, dokonać pomiaru ciśnienia, zrobić USG, skonsultować się przez komunikator z lekarzem - opisuje Anna Lew-Starowicz. - Taka usługa medyczna jest w pełni wykonana bez kontaktu ludzkiego - dodaje. 

Ekspertka zdradza, że w Azji, która technologicznie jest bardzo dobrze rozwinięta, istnieją humanoidalne roboty ze sztuczną inteligencją. - Wypełniają obowiązki salowych pielęgniarek, opiekunek osób starszych w domach opieki - wymienia. - To oszczędność i lepsze funkcjonowanie służby zdrowia - dodaje. 

W Dubaju 8 inteligentnych robotów zajmuje się sterylizacją prowadzonych przez rząd szpitali i klinik. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska 

Data emisji: 19.11.2020

Godzina emisji: 12.48

pj

Czytaj także

Meteopatia. Nadwrażliwość czuła na drgnienia w prognozie pogody

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 16:50
Pogoda ma wpływ na nasze samopoczucie, przy czym są tacy, którzy bardziej od innych odczuwają jej zmiany. Panujący w Polsce klimat sprzyja nasilaniu problemów meteopatycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Hełm tlenowy" częścią antycovidowej zbroi? Prace nad tą metodą trwają

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 17:13
- Ta metoda nie tylko pozwala na podanie tlenu pacjentowi, który ma uczucie duszności, ale też ograniczy liczbę osób, które wymagają podłączenia do respiratorów - tłumaczy w rozmowie z Czwórką dr Łukasz Wróblewski, pomysłodawca i koordynator projektu.
rozwiń zwiń