Czar zabytkowych aut. Z czym się wiąże posiadanie żółtych tablic?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 18:27
W Polsce nie brakuje kolekcjonerów starych samochodów. 50 tysięcy aut tego typu jeździ po naszych drogach. Można je poznać po żółtych tablicach. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: benscherjon/Pixabay

Nieprzecietni 1200.png
ZOBACZ WIĘCEJ Serwis specjalny Nieprzeciętni 2021 >>>

Właścicielem jednego z samochodów z długą historią jest Olek Szafrański. Jego pasja nie zaczęła się w dzieciństwie, nie był maniakiem motoryzacji, a w zabytkowym mercedesie zakochał się, gdy szukał swego pierwszego auta. 

Posłuchaj
07:04 czwórka czat czwórki 26.05.2021.mp3 O swoim zabytkowym mercedesie opowiada Olek Szafrański (Czat Czwórki/Czwórka)

- Szukałem swojego pierwszego samochodu, nie mogłem się zdecydować na żaden ze współczesnych modeli - mówi rozmówca Oliwii Krettek. - Potem trafiłem na starszy samochód, uruchomiłem go i stwierdziłem, że to moje auto - wspomina. 

Dziś jeździ zabytkowym mercedesem W124 z 1987 roku (2-litrowy diesel, 75 koni, sedan). To jego drugie zabytkowe auto, pierwsze niestety całe przerdzewiało. 

- Udało mi się go kupić jako złom i naprawić - zdradza. - W środku nie zmieniałem nic, umyłem, odkurzyłem, wymieniłem tapicerkę, plastikowe i drewniane elementy. Naprawiłem karoserię, wymieniłem elementy, które nie nadawały się do użytku. Oddałem do odmalowania - opisuje. 

Sprawdź także:

shutterstock chainarong06 facebook konto telefon 1200.jpg
Komunikatory z dawnych lat. "Przegrały wyścig z czasem"

Olek Szafrański sam też wymienił próg, wspawał nowy. Sparciałe przewody paliwowe zastąpił nowymi, wymienił klocki i tarcze hamulcowe. - Wszystko oprócz powłoki lakierniczej robiłem sam. Rok się męczyłem, ale w tym czasie studiowałem też i pracowałem - wyjaśnia. 

Samochód Olka ma żółte tablice rejestracyjne. - Samochody, żeby je dostać, muszą spełnić dwa warunki - muszą mieć 30 lat i 75 procent części oryginalnych - opowiada. - Nie dotyczy to elementów zużywających się, np. klocków hamulcowych.

Dzięki żółtym tablicom rejestracyjnym właściciel takiego auta płaci niższe OC, ma na nie aż 70 procent zniżki. - Można odstąpić też od opłacania OC całkowicie, np. w miesiącu, w którym nie będzie się używać auta - wyjaśnia miłośnik starych samochodów. - Wadą żółtych tablic jest to, że takim pojazdem nie można wyjechać za granicę bez zgody konserwatora zabytków - dodaje. 

Olek swoim autem jeździ na co dzień. Najdłuższa trasa, którą wspólnie pokonali to 900 kilometrów do Mielna. Mimo braku klimatyzacji, piątego biegu i podróżowania jedynie z odtwarzaczem kaset przyjemnie wspomina tę wyprawę, ale marzy o udziale w zlocie miłośników starych aut. 

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotował: Oliwia Krettek

Data emisji: 26.05.2021

pj

Czytaj także

Prawo jazdy. Czy do egzaminu przygotują nas rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 17:00
Aby poprawić dostępność i jakość kursów na prawo jazdy - Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzić przepisy, które pozwolą na odbycie jazd doszkalających w obecności opiekunów prawnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żeglarstwo. Celebrowanie świętego spokoju

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 20:00
Aleksander Szafrański żegluje odkąd skończył 7 lat. - Mam na to dowód w postaci dyplomu dla najmłodszego urzestnika regat - śmieje się podróżnik i podpowiada, co robić, żeby pójśc w jego ślady.  
rozwiń zwiń