Krótkofalarstwo - wyjątkowy sposób na łączność ze światem

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 10:00
Mistrzowie tej dyscypliny sami budują swoje nadajniki, dostrajają je do panujących warunków i łapią fale z całego świata. - Każdy krótkofalowiec ma swój indywidualny znak, to takie "imię i nazwisko" tylko w krótkofalarskim świecie - zdradził nam SP3JR, czyli Krzysztof Piechota.
Krótkofalówka to urządzenie radiowe nadawczo-odbiorcze przesyłające informacje głosowe i dane analogowe lub cyfrowe w zależności od możliwości radiostacji drogą radiową w paśmie fal krótkich
Krótkofalówka to urządzenie radiowe nadawczo-odbiorcze przesyłające informacje głosowe i dane analogowe lub cyfrowe w zależności od możliwości radiostacji drogą radiową w paśmie fal krótkichFoto: Cookie Studio/shutterstock.com

elektrownia jądrowa atomowa shutterstock 1200.jpg
Energetyka jądrowa - czy jest bezpieczna i co o niej wiemy?

Krótkofalarstwo to zajęcie polegające na amatorskim nawiązywaniu potwierdzonej łączności radiowej. - Ludzie, dla których ta dyscyplina stanowi nowość, dziwią się, gdy widzą nasz sprzęt. Kojarzy się on z wojskiem, i tak bywa, bo nasze sprzęty mogą pochodzić od armii - opowiadał Krzysztof SP3JR Piechota, miłośnik tej dyscypliny. Sam poszedł w ślady ojca, który także uprawiał krótkofalarstwo. - Już w wieku 13 lat myślałem o tym, by zrobić licencję - wspominał w rozmowie z Czwórką.  

Posłuchaj
04:35 czwórka krótkofalarstwo czat 10.06.2021.mp3 O magii krótkofalarstwa opowiada Krzysztof SP3 JR Piechota (Czat Czwórki) 

sztuczna inteligencja.jpg
Sztuczna inteligencja w służbie prawa - "zastępstwo" dla prawników

Krótkofalowcy, podobnie jak kierowcy aut, muszą posiadać właśnie taką licencję, czyli odpowiednie uprawnienia, by móc nadawać wiadomości. - Każdy z nas otrzymuje indywidualnie przypisany znak po zdaniu odpowiedniego egzaminu. W zależności od tego, z jaką siłą nadajemy, otrzymujemy odpowiednią kategorię  -  tłumaczył ekspert. Licencje wydaje Urząd Komunikacji Elektronicznej. Znaki składają się z prefiksów - w przypadku Polski to na przykład litery SP i drugiej części - identyfikatora krótkofalowca. - W moim przypadku to SP3 - ten numer oznacza Wielkopolskę, z której pochodzę, i sufiksu JR, co było już moim prywatnym wyborem - tłumaczył Krzysztof Piechota.  

Zobacz więcej:

Gdy dostaniemy już swój znak, możemy łączyć się z całym światem, a nawet kosmosem. Niektórym udało się porozmawiać m.in. z astronautami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W dużych miastach uprawianie krótkofalarstwa nie jest jednak łatwe, bo urządzenia elektromagnetyczne zakłócają sygnał. Dlatego wielu krótkofalowców woli korzystać ze swoich urządzeń w domowym zaciszu. - Dostrajam się do anteny, muszę się wstroić do częstotliwości, na której zamierzam nadawać. Wówczas, jeśli ktoś prowadzi "wywołanie ogólne" - sam także mogę to zrobić - możemy nawiązać łączność i zacząć rozmawiać - opowiadał gość Czwórki.

Zanim jednak to nastąpi, krótkofalowcy wymieniają się informacjami na swój temat, by osoba po drugiej stronie nie była anonimowa. - Bardzo ważne przy potwierdzeniu łączności jest podanie znaku - by zidentyfikować rozmówcę, a także raportu dotyczącego siły i jakości sygnału, byśmy wiedzieli, jak się nawzajem słyszeliśmy - tłumaczył. Raport podaje się w postaci dwóch cyfr. - Zazwyczaj jednak wymieniamy się też informacjami dotyczącymi tego, jaki mamy sprzęt. Potem można zacząć swobodnie rozmawiać - mówił gość Czwórki.

  • Czytaj także:

Tylko w 2020 roku odkryto aż 20 nowych gatunków zwierząt

Dawniej popularne było wysyłanie sobie tradycyjnych pocztówek, by potwierdzić łączność. - To była prawdziwa frajda, gdy po łączności otrzymywaliśmy pocztówkę z bardzo daleka - opowiadał gość Czwórki. Nawiązywanie łączności może też nabrać bardziej sportowego charakteru, bo grupy krótkofalowców rywalizują ze sobą w nawiązywaniu łączności nawet podczas specjalnych Mistrzostw Świata. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 09.06.2021

Godzina emisji: 16.09

kd

Czytaj także

Elektryczne hulajnogi i deskorolki. Jak zmienią się przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 09:32
Z powodu braku jednoznacznych przepisów dziś osoby przemieszczające się m.in. na elektrycznych hulajnogach i deskorolkach poruszają się zarówno po chodnikach, jak i po ścieżkach rowerowych - według własnego uznania. Teraz to ma się zmienić, a użytkownicy tych środków transportu w świetle prawa mogą stać się... rowerzystami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyberpunk 2077. Gra wciąż nieobecna w PlayStation Store

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 15:00
Od premiery "Cyberpunka 2077" minęło już ponad pół roku. Mimo ciężkiej pracy deweloperów nad poprawieniem stanu technicznego gry oraz wydaniu licznych aktualizacji tytuł wciąż daleki jest od zapowiadanego ideału.
rozwiń zwiń