Elektryczne hulajnogi i deskorolki. Jak zmienią się przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 09:32
Z powodu braku jednoznacznych przepisów dziś osoby przemieszczające się m.in. na elektrycznych hulajnogach i deskorolkach poruszają się zarówno po chodnikach, jak i po ścieżkach rowerowych - według własnego uznania. Teraz to ma się zmienić, a użytkownicy tych środków transportu w świetle prawa mogą stać się... rowerzystami.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, autorstwa FerrizFrames

hulajnoga 1200.jpg
Hulamy z Czwórką. "Przehulaliśmy" weekend w Warszawie

Zmiana przepisów dotyczy hulajnóg i deskorolek elektrycznych, z których - według szacunków Stowarzyszenia Użytkowników Urządzeń Transportu Osobistego - codziennie korzysta ok. 100 tys. użytkowników. Nowe zapisy trafić mają niebawem pod głosowanie posłów.

Posłuchaj
05:28 Czwórka Czat Czwóórki hulajnogi 8.02.2021.mp3 Do czego zmuszą użytkowników m.in. elektrycznych hulajnóg nowe przepisy, jeśli wejdą w życie? (Czat Czwórki) 

- Zmiana ustawy dotyczy nie tylko hulajnóg elektrycznych, ale także UTO, czyli małych środków transportu - mówi Tomasz Kosmalski, szef Stowarzyszenia UTO. - Jeśli przepisy wejdą w życie ich użytkownicy w pierwszej kolejności poruszać się będą po ścieżkach rowerowych. Na jezdnię będą mogli wyjechać ludzie na hulajnogach elektrycznych, ale tylko, jeśli dozwolona prędkość aut nie przekracza w danym miejscu 30 km na godzinę - tłumaczył ekspert. - Użytkownicy UTO, jeśli nie ma ścieżki rowerowej przeniosą się od razu na chodnik. 

hulajnoga free1200.jpg
Jadąc hulajnogą, wszędzie jesteś gościem. Przepisów brak

Posłuchaj także:

Pomysł wpuszczenia małych pojazdów elektrycznych na ścieżki rowerowe skomentował dla Czwórki także prezes Stowarzyszenia Rowerowy Poznań. - W przypadku rowerów mamy bardzo jasne przepisy dotyczące oświetlenia pojazdu czy sygnalizowania manewru skrętu. W przypadku innych pojazdów takich przepisów wciąż nie ma - podkreślał Andrzej Janowski. Jak wyliczał, "silnik elektryczny można przyczepić do wszystkiego", a poza tym nowa ustawa reguluje także poruszanie się na urządzeniach napędzanych siłą mięśni. - To przepis, który mówi także o UWR, czyli urządzeniach wspomagających ruch. Podpiąć można pod niego - oczywiście teoretycznie - nawet szczudła. W moim przekonaniu droga rowerowa nie jest miejscem, na które upychać można wszystko to, czego akurat nie chcemy na chodniku - wyliczał w rozmowie z Czwórką.

Coraz częściej na ulicach polskich miast widzimy elektryczne hulajnogi Coraz częściej na ulicach polskich miast widzimy elektryczne hulajnogi/fot. Shutterstock.com/Kamil Smyk 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 08.02.2021

Godzina emisji: 15.40

kd

Czytaj także

Joga na trawie - "PlenAirowe" wyzwanie Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 13:09
Zaprosiliśmy Was na stołeczną Kępę Potocką, by wspólnie uprawiać jogę na trawie. Udowadniamy, że warto bawić się i ćwiczyć jednocześnie, a przy tym zadbać o kondycję i zdrowie. - Joga to nie tylko sport, ale styl życia i filozofia, którą warto poznać i praktykować - mówiła joginka Olga Butkiewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Freestyle frisbee. "W tym sporcie można się zatracić"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 14:12
To sport dla zajawkowiczów, a jednocześnie świetny sposób na to, by nawet w czasie lockdownu zażyć odrobinę ruchu. 
rozwiń zwiń