Jadąc hulajnogą, wszędzie jesteś gościem. Przepisów brak

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 21:39
Przedstawiciele władz miasta i operatorów elektrycznych hulajnóg współdzielonych są zgodni: przepisy dotyczące poruszania się tych pojazdów po drogach potrzebne są na wczoraj. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Yevhen1971/Pixabay

Od kilku lat hulajnogi opanowują miasta. Największym problemem ich operatorów, użytkowników, ale i jednostek administracji miejskiej czy policji jest brak przepisów. W skrajnej interpretacji prawa, można powiedzieć, że hulajnogą nie można przemieszczać się ani po jezdni, ani po chodniku. 


Posłuchaj
12:38 czwórka czat czwórki 20.08.2020 hulajnogi.mp3 Hulajnogi w mieście - brak przepisów największym problemem (Czat Czwórki/Czwórka)

 

- Prawo ruchu drogowego nie określa jak hulajnogi powinny się poruszać. To problem, o którym mówimy od 2 lat - mówi Mikołaj Pieńkos z Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. - Wielokrotnie pisaliśmy do ministerstwa z apelami. Wiemy, że już pojawiły się pierwsze projekty, może niedługo przerodzą się w przepisy. Dziś trudno odpowiedzieć na pytanie, gdzie wg prawa mogą jeździć hulajnogi - dodaje. 

- Każdy wypadek na hulajnodze to bardzo przykra sytuacja i chcemy o nich słyszeć jak najmniej - przekonuje Jakub Olek dyrektor ds.relacji publicznych Lime Polska. - Porównując liczbę wypadków i kontuzji do skali tego biznesu w Polsce uważam, że jest to problem marginalny - dodaje. 

Operatorzy hulajnóg elektrycznych szkolą użytkowników, skrupulatnie uzupełniają regulaminy jazdy, jednak bez przepisów trudno rozstrzygnąć wiele kwestii. Jakub Olek podkreśla, że regulacje prawne potrzebne są i branży i użytkownikom, ale też innym uczestnikom ruchu, którzy być może nigdy z hulajnóg nie będą korzystali. 

Posłuchaj także:

Dobra wiadomość to ta, że hulajnogi miejskie, współdzielone sprawdzane są codziennie pod względem bezpieczeństwa użytkowania. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo samej jazdy to Mikołaj Pieńkos i Jakub Olek zgodnie apelują o rozsądek i zachowywanie zasad bezpieczeństwa. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Jakub Olek (dyrektor ds.relacji publicznych Lime Polska), Mikołaj Pieńkos (Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie)

Data emisji: 13.08.2020

Godz. emisji: 15.09

pj

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media społecznościowe. Jak nauczyć dzieci korzystania z nich?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 21:00
Zdjęcie to jedna sekunda z naszego życia. Ta najlepsza i najbardziej kolorowa. Warto o tym pamiętać, korzystając z serwisów społecznościowych i porównując zamieszczane tam treści z naszym życiem. Warto też uczyć tego najmłodszych użytkowników Facebooka i Instagrama.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Overturism, czyli jak znienawidzić turystów?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 15:00
Na całym świecie są miejsca, które padły ofiarą własnego sukcesu. Reklamowane jako atrakcje turystyczne przyciągają tłumy zwiedzających, przez co życie w nich stało się dużym wyzwaniem.  
rozwiń zwiń