Ziemia już się nie odnawia w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 10:18
Od 29 lipca przekroczona została zdolność Ziemi do odnawiania się na ten rok. Dzień ten przypadł prawie miesiąc wcześniej niż rok temu, co oznacza to, że tempo, w jakim zużywamy naturalne zasoby, mocno przyspieszyło.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Proxima Studio/Shutterstock

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, aż 81 proc. Polaków deklaruje, że zmiany klimatyczne są dla nich powodem do obaw, ponad jedna trzecia ankietowanych skłonna jest płacić wyższe podatki, by inwestować w ochronę klimatu. Badanie przeprowadzono tuż przed Dniem Długu Ekologicznego, wyznaczającego moment, kiedy ludzie wykorzystali zasoby, które przypadają na cały rok produkcji dóbr i usług. Zmiany klimatu i przeciwdziałanie im będą tematem pierwszej części audycji. Sprawdzimy też, czy w przyszłości będzie można będzie sobie kupić planetę i powiemy o raperze, który planuje to zrobić.

Posłuchaj także:

W programie powiemy też o naturalnych metodach farbowania tkanin i porozmawiamy z Olą, która od wiosny do późnej jesieni chodzi po parkach i lasach w poszukiwaniu roślin barwierskich. Farbuje nimi materiały, tworząc unikatowe ubrania lub zmienia barwy używanych ciuchów. 

Po godz. 16.05 spotkamy się z człowiekiem, który zajmuje się produkcją noży. Jak wygląda wykonywanie tych przedmiotów "od A do Z"? Po godz. 16.45 zaprosimy na przegląd wydarzeń sportowych. 

***

Na audycję "Czat Czwórki" w środę (04.08) o godzinie 15.05 zaprasza Piotr Firan.

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia edukacja

Czytaj także

Wieże ciśnień w Polsce. "Zabytki, które są funkcjonalne"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 14:03
- Były budowane po to, by zapewnić wodę okolicznym mieszkańcom. Dzięki grawitacji i temu, że woda zgromadzona była w zbiornikach, położonych wyżej niż domostwa, dostarczana była bez użycia dodatkowej energii - mówiła Małgorzata Łoś, miłośniczka zabytkowych wież ciśnień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małże w wielkim mieście. "Pracują w wodociągach"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 14:03
Do badania jakości wody wykorzystuje się w stołecznych wodociągach m.in. małże.
rozwiń zwiń