Wieże ciśnień w Polsce. "Zabytki, które są funkcjonalne"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 14:03
- Były budowane po to, by zapewnić wodę okolicznym mieszkańcom. Dzięki grawitacji i temu, że woda zgromadzona była w zbiornikach, położonych wyżej niż domostwa, dostarczana była bez użycia dodatkowej energii - mówiła Małgorzata Łoś, miłośniczka zabytkowych wież ciśnień.
Wieża ciśnień w Giżycku
Wieża ciśnień w GiżyckuFoto: Jacek Sakowicz/Shutterstock.com

shutterstock Artur Bogacki rzeka warszawa Wisła 1200.jpg
Ukryte życie miejskich rzek. Odkrywamy je na nowo

- Początkowo pompy nie miały siły, by dostarczać do wszystkich odbiorców wodę pod odpowiednim ciśnieniem. Ciśnienie to było także nierównomierne, a pompy działały na zasadzie "uderzeń", co niszczyło sieci wodociągowe. Wieże ciśnień rozwiązywały te problemy - tłumaczyła ekspert.

Posłuchaj
05:02 _PR4_AAC 2021_06_07-12-41-10.mp3 Wieże ciśnień - jak dziś wyglądają i do czego służą? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Obecnie pompy są nowoczesne, więc nie ma potrzeby używania wieży ciśnień. Ale nie oznacza to, że się tego nie robi, i że nie buduje się nowych. - Ostatnio wieża ciśnień powstała w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej. U jej szczytu jest taras, z którego rozciąga się piękny widok - opowiadała. Wieże ciśnień mogą mieć nietypowe kształty. - Na górze musi mieścić się zbiornik na wodę, więc szczytowa część jest największa. Trzon może być węższy, więc czasem kształt wieży przypomina grzyba - mówiła Małgorzata Łoś, która od kilku lat zbiera zdjęcia wież ciśnień w Polsce i gromadzi je na swojej stronie internetowej.

ziemia 1200 shutterstock.jpg
Skąd mamy na Ziemi wodę?

Sprawdź także:

Jak polecała, warto zobaczyć m.in. wieżę ciśnień w Ciechanowie. - Powstała w latach 70. ubiegłego wieku, więc nie jest to najstarsza wieża w Polsce, ale ma bardzo niecodzienny kształt opony. Umieszczona jest na konstrukcji z metalowych rur, ułożonych w kratownicę. Wieża ta krótko służyła do swoich właściwych celów, przez wiele lat stała opuszczona i rdzewiała, ale niedawno została odnowiona i powstało tam centrum naukowe - podkreślała Małgorzata Łoś. - Najpiękniejszą wieżą ciśnień moim zdaniem jest ta we Wrocławiu. Olbrzymi gmach dziś zamieniony jest na kompleks restauracyjny. 

Jak opowiadała ekspert, jedną z najstarszych wież ciśnień w Polsce jest ta w Grudziądzu. - Maleńka, wbudowana w mury miejskie, pochodzi z XV wieku - opowiadała Małgorzata Łoś. - Pierwotnie była po prostu drewnianą skrzynią, z której woda dostarczana była do okolicznych domostw. Imponująca jest także wieża we Fromborku, którą wybudowano z pni sosnowych.

Czytaj także:

Dziś wieże ciśnień pełnią przeróżne funkcje. - Budowla w Szczecinie zamieniona została na kościół, wiele z tych gmachów to tarasy widokowe, a wiele z nich to po prostu niecodzienne mieszkania - mówiła Małgorzata Łoś.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 07.06.2021

Godzina emisji: 12.35

kd

Czytaj także

Woda z lotu ptaka - co nam dają obserwacje wody prowadzone z góry?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 16:55
Czy używając drona, samolotu lub zdjęć satelitarnych możemy przewidzieć niepożądane zjawiska związane z wodą, takie jak powodzie czy susze? Sprawdzamy, jakich jeszcze danych o wodzie i tym, co pod wodą, mogą nam dostarczyć zdjęcia robione z góry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamień detergenty na preparaty ekologiczne

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 16:00
Detergenty - korzystamy z nich na co dzień. Jednak czy zastanawiamy się nad tym, jaki jest ich wpływ na zdrowie i środowisko naturalne? Okazuje się, że nie należy lekceważyć tej kwestii i przemyśleć, czy miejsce dotychczas używanej chemii mogłyby zająć bardziej ekologiczne produkty.
rozwiń zwiń