Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Najważniejszy jest profesjonalizm

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 16:28
Pracownicy pomocy humanitarnej działają w wielokulturowym, wielonarodowym środowisku, często w sytuacjach zagrożenia życia, nieraz przez całą dobę bez odpoczynku. Helena Krajewska z PAH podkreśla, że w ich pracy liczy się empatia, solidarność z potrzebującymi pomocy, a szczególnie profesjonalizm. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Photo:Capri23auto/pixabay.com/CC0 Public Domain

- Do pracy przy pomocy humanitarnej potrzebny jest duży poziom empatii i solidarności z osobami, które tej pomocy potrzebują, które cierpią z powodu kryzysów humanitarnych - mówi Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej. - Najbardziej liczy się profesjonalizm i konkretne zdolności, umiejętności, zawód, np. potrzebujemy inżynierów, osób, które znają się na finansach, osób które znają się na rolnictwie, czy też np. osób które zajmują się współpracą z biznesem albo współpracą z mediami - dodaje.


Posłuchaj
06:08 czwórka czat czwórki 19.08.2021.mp3 Praca pracownika pomocy humanitarnej - tam liczy się profesjonalizm (Czwórka/Czat Czwórki)

 

Praca pracownika humanitarnego, jak każdy inny zawód, ma bardzo wiele odcieni. - Lubimy mówić, że potrzebujemy nie tylko osób z taką "gorącą głową", ale też z umiejętnościami, profesjonalistów - wyjaśnia gość Czwórki. 

Wiele osób kojarzy pomoc humanitarną z przekazywaniem paczek żywnościowych, wierceniem studni, ale my większość czasu spędzamy na przygotowywaniu, rozliczaniu, planowaniu projektów Helena Krajewska


Patrząc na różne konflikty i kryzysy na świecie odnosi się wrażenie, że ta praca nigdy się nie kończy. - Chciałoby się pomóc wszystkim, ale trzeba pamiętać o tym, że często istnieją też obiektywne przesłanki, które uniemożliwiają udzielanie tej pomocy w danym momencie - tłumaczy gość Piotra Firana. - Taką sytuację mieliśmy w Sudanie Południowym, gdzie część kraju została odcięta przez powódź. Czasem brakuje finansowania dla danych działań czy regionu - dodaje. 

Najważniejsze jest to, żeby pamiętać, że każda pomoc się liczy. Zmiana nawet jednego życia na lepsze, to już jest sukces i to jest coś co nas napędza Helena Krajewska

Przedstawicielka Polskiej Akcji Humanitarnej podkreśla, że nigdy na ich misje zagraniczne nie jadą wolontariusze. - Tam wyruszają jedynie pracownicy etatowi PAH - mówi. - Trzeba mieć konkretne zdolności, umiejętności, przejść szkolenia, trzeba być przydatnym na miejscu. Wysłanie wolontariusza jest nieefektywne i może być marnowaniem potencjału, jaki możemy mieć na misjach zagranicznych - dodaje i podkreśla, że warto zacząć od wolontariatu, jednak nie należy go wiązać w wyjazdem do pomocy zagranicznej.

Pracownicy Polskiej Akcji Humanitarnej obok umiejętności, którymi dysponują, wyposażani są w liczne szkolenia psychologiczne i z zakresu bezpieczeństwa.  

Dziś PAH działa na trzech kontynentach, stałe misje ma w Sudanie, Iranie, Somalii, działa na terenie Jemenu, wschodniej Ukrainy czy Libanu. Trwają przygotowania do pomocy natychmiastowej, która niezbędna jest na Haiti i w Afganistanie. - W obu tych regionach mamy do czynienia ze skrajnie trudną i dynamiczną sytuacją, choć też bardzo inną - mówi Helena Krajewska. - Zaczynamy od rozpoznania potrzeb, sprawdzamy czy mamy potencjał, by pomóc na miejscu, nawiązujemy współprace z partnerami np. dużymi organizacjami międzynarodowymi czy małymi, rzetelnymi, obecnymi na miejscu. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Helena Krajewska (Polska Akcja Humanitarna)

Data emisji: 19.08.2021

Godzina emisji: 15.14

pj

Czytaj także

Wolontariat na Madagaskarze. "Czasem szkoła to jedyne miejsce, w którym można zjeść ciepły posiłek"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 15:04
Coraz chętniej dalekie, zagraniczne wyjazdy łączymy z wolontariackim wsparciem dla osób potrzebujących w ich miejscach zamieszkania. To okazja, aby pomóc innym jednocześnie poznając nowe miejsca i kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Harcerze jadą do Afryki. Odnowią polskie cmentarze

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 11:57
Misja harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej jest wyjątkowa, oprócz remontów w parafii Polskiej Misji Katolickiej, zaplanowali odnowę polskich cmentarzy w tamtych rejonach świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawska Praga. To tutaj bije Serce Miasta

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 17:20
Do niedawna było to warszawskie "zagłębie klubowe", miejsce znane wśród koncertowych bywalców, teraz ul. 11 listopada na Pradze-Północ stała się centrum pomocy osobom w najróżniejszych kryzysach. 
rozwiń zwiń