Wolontariat na Madagaskarze. "Czasem szkoła to jedyne miejsce, w którym można zjeść ciepły posiłek"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 15:04
Coraz chętniej dalekie, zagraniczne wyjazdy łączymy z wolontariackim wsparciem dla osób potrzebujących w ich miejscach zamieszkania. To okazja, aby pomóc innym jednocześnie poznając nowe miejsca i kultury.
Audio
  • Katarzyna Brzezowska o akcjach pomocowych na Madagaskarze (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Takie wyjazdy organizuje m.in. Jezuickie Centrum Społeczne. O tym, kto i dokąd wyjeżdża z ramienia Centrum opowiadał brat Damian Krawczyk - koordynator projektu. - Od kilku lat organizujemy wolontariaty misyjne dla studentów i młodych ludzi. Do tej pory udało nam się zorganizować akcje pomocowe w takich krajach jak Kirgistan, Egipt, Zambia czy Indie - mówił.

Katarzyna Brzezowska pochodzi z Dolnego Śląska. Obecnie mieszka w stolicy i współpracuje z Jezuickim Centrum Społecznym. Jej celem jest wyjazd na akcję pomocową na Madagaskar. Do wyjazdu zainspirował ją jezuicki misjonarz, ojciec Jan Beyzym, który na początku XX wieku pojechał na Czerwoną Wyspę, by żyć wśród najbiedniejszych i chorych. Zbudował dla nich szpital funkcjonujący do dziś. - Pomysł krystalizował się w mojej głowie od jakiegoś czasu. Najpierw była to wielka chęć wyjazdu do Afryki, później moje marzenie dosyć mocno się doprecyzowało - opowiadała wolontariuszka.

- Na Madagaskar jadę po raz pierwszy, będzie to więc dla mnie niesamowita przygoda, ale przede wszystkim możliwość bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. Przez wiele lat prowadziłam w Polsce bardzo szczęśliwe życie. Od jakiegoś czasu czuję, że powinnam w jakiś sposób odwdzięczyć się losowi, stąd m.in. moja decyzja o wyjeździe - wyjaśniała w rozmowie z Piotrem Firanem. 

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby wziąć udział w takim projekcie? Czym w trakcie misji pomocowej zajmują się wolontariusze? Jak można pomóc potrzebującym na Madagaskarze? M.in. o tym rozmawialiśmy w audycji. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Katarzyna Brzezowska (wolontariuszka)

Data emisji: 19.03.2018

Godzina emisji: 16.05

Czytaj także

Praca wolontariusza. Dlaczego warto spróbować?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 15:38
Wolontariat to dobrowolna i bezpłatna praca na rzecz innych osób, zwierząt, organizacji. To także pomoc przy organizowaniu imprez masowych. Co czeka chętnych do takiej pracy podczas Światowych Dni Młodzieży?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc humanitarna. Dla kogo ona jest?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 18:15
Bliski Wschód, Afryka, najuboższe rejony świata - wszędzie tam można spotkać przedstawicieli organizacji międzynarodowych niosących pomoc humanitarną. - To jest wielka odpowiedzialność. Pomoc humanitarna służy temu, aby uchronić ludzi przed śmiercią i cierpieniem - tłumaczy dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.     
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolontariat w Afryce, czyli podróże z misją

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 16:00
Wolontariat wśród dzikiej przyrody to marzenie wielu osób. Ale jak to zorganizować? O świadomej turystyce i funduszach na dalekie wyprawy opowiadała wolontariuszka Marysia Geremek.
rozwiń zwiń