Grzyby poznaj przed grzybobraniem. Wystrzegaj się muchomorów

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 18:26
W Polsce znajdziemy 4,5 tysiąca grzybów wieloowocnikowych, czyli takich, które jesteśmy w stanie dojrzeć gołym okiem. Jedynie 120 z nich uchodzi za grzyby trujące, a zaledwie kilka jest śmiertelnie niebezpiecznych.  
Jesienne grzybobranie
Jesienne grzybobranieFoto: Shutterstock

shutterstock_ las 1200.jpg
Co nam daje las?

Wrzesień to czas, gdy na nasze talerze trafiają jesienne przysmaki, w tym grzyby. Fani kurek, maślaków i podgrzybków ruszają w las. Jeśli znamy się na grzybach, to może być cudownie spędzony czas, jeśli nie, to uczta po grzybobraniu może być dla nas bardzo niebezpieczna. 


Posłuchaj
04:12 czwórka czat czwórki 08.09.2021 grzyby.mp3 Jakich grzybów się wystrzegać i co pomoże rozpoznać te jadalne? (Czat Czwórki/Czwórka)

 - Toksyny, które możemy znaleźć w trujących grzybach, charakteryzują się różnymi cechami, są to różne klasy związków - mówi Marta Wrzosek z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiego Towarzystwa Mykologicznego. - Najbardziej niebezpieczne są niewielkie związki aminokwasowe - oligopeptydy - dodaje. 

W Polskich lasach, borach, puszczach, a nawet parkach największym naszym grzybowym wrogiem jest muchomor sromotnikowy, zwany zielonawym. Powszechnie występuje on o tej porze roku. - Wyrasta wszędzie, w różnych rodzajach lasu, przede wszystkim w liściastym - pod dębami, bukami, zdarza się również pod brzozami - mówi mykolog. - To grzyb masywny, duży, ładny, nie pachnie nieprzyjemnie, jest miły w smaku. Niestety nie sprawia wrażenia szczególnie niebezpiecznego - dodaje. 


Muchomor sromotnikowy Muchomor sromotnikowy

Efektem działania tego grzyba jest trwałe uszkodzenie narządów miąższowych, szczególnie wątroby. - Może prowadzić początkowo do powiększenia wątroby, a następnie jej rozpuszczenia, drastycznego zmniejszenia - przestrzega rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Śmierć przy zatruciu muchomorem sromotnikowym następuje najczęściej między 6 a 16 dniem od spożycia grzyba. Ryzyko śmierci jest bardzo wysokie, do 30 procent w przypadku dorosłych, do 50 procent w przypadku dzieci. 

rośliny potrawa 1200x660.jpg
Potrawy z łąki i lasu. Jak przyrządzać rośliny?

Z grzybami warto zapoznać się przed grzybobraniem. Można skorzystać z atlasów i szukać informacji w internecie, na sprawdzonych, rzetelnych portalach. Zbierać zaś tylko te okazy, których jesteśmy pewni, że prawidłowo je rozpoznajemy jako jadalne. 

- Na stronie nagrzyby.pl jest ogólnodostępny atlas grzybów - mówi Wiesław Kamiński, grzyboznawca i autor tego portalu. - Ten przewodnik jest też do pobrania bezpłatnie w formie aplikacji. Jego podstawowa wersja prezentuje około 560 grzybów. Mając atlas w telefonie, bez problemu możemy go zabrać ze sobą do lasu. W razie wątpliwości dokładnie sprawdzajmy, z jakim gatunkiem mamy do czynienia - dodaje. 

***

Audycja: "Czat Czwórki"

Prowadzący: Maciej Wójcik

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 08.09.2021

Godzina emisji: 15.30

pj

Czytaj także

Soplówka jeżowata. Lwia grzywa na talerzu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 13:30
Złota polska jesień już tuż tuż. Zaraz ruszymy zbierać grzyby, warto zebrać też soplówkę jeżowatą, która wygląda jak lwia grzywa, a smakuje jak homar. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego pociąg "stuka" podczas jazdy?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 17:09
Podczas podróży koleją często słyszymy charakterystyczny, regularny stukot kół. Skąd bierze się ten dźwięk i jak powstaje? - To nie jest kwestia pociągu, ale szyn, po których jedzie - mówił Hubert Bojarski ze Stacji Muzeum. 
rozwiń zwiń