Zmiany w zakazie handlu w niedzielę - co może się zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 15:49
Pomimo zakazu handlu w niedzielę coraz więcej sklepów decydowało się na prowadzenie sprzedaży w ostatnim dniu tygodnia. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

Obowiązujące dotychczas przepisy o zakazie handlu w niedzielę omijają już nie tylko niewielkie sklepy, ale też hipermarkety i duże sieci handlowe. Umożliwiała im to luka pozwalająca na prowadzenie działalności pocztowej. W takich punktach więc oprócz nadania przesyłki można było zrobić zakupy.


Posłuchaj
03:22 Czwórka/ Czat Czwórki - handel ndz 23.09.2021.mp3 Mówimy o zmianach w ustawie o zakazie handlu w niedziele i święta (Czat Czwórki/Czwórka)

 


- Ukłonem w kierunku drobnych właścicieli było też umożliwienie działania takiego punktu w niedzielę, w momencie gdy pracuje w nim właściciel - mówi ekonomista Łukasz Komuda. - Tu jest problem. Bo wiele ze sklepów to franczyzowe, gdzie pracuje głównie właściciel, ponieważ franczyzy to pojedyncze osoby, które dostają ofertę od sieci handlowej o prowadzenie lokalu. Są one de facto odrębnym podmiotem gospodarczym i pracują osobno. Świadcząc usługi handlowe, nie łamią więc zakazu handlu w niedzielę. 


zakupy_shutter_1200_Syda Productions.jpg
Czy nauczyliśmy się podejmować odpowiednie decyzje konsumenckie?

Czytaj także:

Luki w prawie wkrótce zostaną załatane, bo zmieniają się przepisy. Kilka dni temu Sejm przegłosował ustawę, która ma uszczelnić zakaz handlu w niedzielę i święta.
Zgodnie z nowelizacją sklep będzie mógł prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa, pod warunkiem, że ten rodzaj działalności będzie dla niego przeważający, a przychody z niej rzeczywiście przekroczą 50% pozostałych przychodów.

- Poszerzono też zakres pracy w sklepach rodzinnych. Oprócz właściciela sklepu będzie w nim mogło pracować więcej osób z rodziny, przy czym nie mogą być zatrudnieni - tłumaczy ekonomista. - Czasami jest tak, że ojciec zatrudnia córkę, która z nim handluje, to jednak nie jest uwzględniane. 

Według badań agencji ARC Rynek i Opinia wynika, że połowa z nas chce przywrócenia handlu w niedzielę, a 36 proc. jest temu przeciwna.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 22.09.2021

Godzina emisji: 15.15

aw

Czytaj także

Grzyby poznaj przed grzybobraniem. Wystrzegaj się muchomorów

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 18:26
W Polsce znajdziemy 4,5 tysiąca grzybów wieloowocnikowych, czyli takich, które jesteśmy w stanie dojrzeć gołym okiem. Jedynie 120 z nich uchodzi za grzyby trujące, a zaledwie kilka jest śmiertelnie niebezpiecznych.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pandemia zmieniła komunikację miejską?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 20:47
Jeszcze kilka lat temu w wielu miastach wymieniano tabory, organizowano buspasy, dostosowywano rozkłady jazdy do potrzeb pasażerów. Teraz liczba osób korzystających z komunikacji miejskiej jest znacznie mniejsza niż przed pandemią. Z czego to wynika?
rozwiń zwiń