Jak pandemia zmieniła komunikację miejską?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 20:47
Jeszcze kilka lat temu w wielu miastach wymieniano tabory, organizowano buspasy, dostosowywano rozkłady jazdy do potrzeb pasażerów. Teraz liczba osób korzystających z komunikacji miejskiej jest znacznie mniejsza niż przed pandemią. Z czego to wynika?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Dragana Gordic/Shutterstock.com

autobus 1200.jpg
Elektryczny autobus: "bardzo cichy, przyjazny środowisku"

 - Z badań wynika, że dziś liczba pasażerów korzystających z transportu miejskiego jest średnio nawet o 30 procent mniejsza, niż przed pandemią - wyliczał gospodarz audycji Maciej Wójcik. Jak tłumaczył Jacek Grzeszak z zespołu gospodarki cyfrowej Polskiego Instytutu Ekonomicznego, to skutek m.in. tego, że zmieniamy nawyki i m.in. przesiadamy się do aut. - Komunikacja miejska przeżyła gwałtowny szok wraz z nadejściem koronawirusa. Zaczęła się zdalna nauka i praca, zwłaszcza w miastach, a ludzie w obawie przed bliskim kontaktem ze współpasażerami zaczęli wybierać inne środki transportu - mówił gość Czwórki.

Posłuchaj
09:25 _PR4_AAC 2021_09_22-15-31-51.mp3 Jak zmieniła się komunikacja w miastach w czasie pandemii? (Czat Czwórki) 

SCR3AMFR3AK Pixabay pociąg 1200.jpg
Dlaczego pociąg "stuka" podczas jazdy?

Dlatego też w wielu polskich miastach, jak tłumaczył ekspert, następowały "cięcia" w kursowaniu autobusów czy tramwajów. - W niektórych miastach ograniczano także nawet oświetlenie ulic - podkreślał. Jak tłumaczył, transport publiczny "żyje" z dotacji miejskich, ale przede wszystkim z biletów. - W dużej mierze tych jednorazowych - mówił ekspert. - Taką formę płatności wybierają z reguły turyści, którym nie opłaca się kupować biletów długookresowych, a w czasie pandemii turystów po prostu zabrakło.

Sprawdź także:

Jak tłumaczył gość Czwórki, kolejną przyczyną spadku liczby osób korzystających z komunikacji miejskiej jest rozwijanie się usług e-commerce w czasie pandemii. - Wcześniej po pracy jechaliśmy jeszcze do sklepu, teraz większość rzeczy kupić możemy klikając w sieci - mówił ekspert.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Gość: Jacek Grzeszak (zespół gospodarki cyfrowej, Polski Instytut Ekonomiczny)

Data emisji: 22.09.2021

Godzina emisji: 15.15

kd

Czytaj także

Wciśnij przycisk – przystanki na żądanie ponownie dostępne

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 06:30
Ujemne temperatury oraz skargi pasażerów na chłód w pojazdach komunikacji miejskiej przyczyniły się do przywrócenia przystanków na żądanie. Od 1 lutego zdecydowała się na to część miast, m.in. Warszawa. O czym należy pamiętać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Priorytety dla transportu publicznego - co to oznacza?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 21:30
Wielu z nas zna uczucie, gdy jadąc autobusem, zatrzymuje się na każdych światłach i czeka na nich nawet po półtorej minuty. Na szczęście z roku na rok w polskich miastach dzieje się to coraz rzadziej. Wszystko za sprawą wprowadzania priorytetów dla komunikacji miejskiej.
rozwiń zwiń