Polskie Radio
Section05
transport miejski

Zmiany w organizacji ruchu na Wszystkich Świętych. Sprawdź, jak w poszczególnych miastach można dojechać na cmentarze

W miastach w całej Polsce 1 listopada zostanie zmieniona organizacja ruchu. W pobliżu nekropolii ulice będą częściowo zamknięte, wprowadzone ograniczenia prędkości i zakazy zatrzymywania. Lokalne władze apelują do mieszkańców o skorzystanie z komunikacji miejskiej. Tym bardziej, że uruchomione zostaną linie specjalne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wszystkich Świętych miasto transport miejski autobus tramwaj metro Warszawa Łódź Rzeszów Trójmiasto Gdańsk Gdynia Kraków Wrocław Bydgoszcz Olsztyn komunikacja miejska społeczeństwo regiony Polskie Radio Kierowców

Wszystkich Świętych. W Warszawie dodatkowe 24 linie cmentarne i zmiany w organizacji ruchu

W środę, 1 listopada, na warszawskie ulicy wyjadą autobusy i tramwaje 24 dodatkowych linii – niektóre z nich będą kursowały z częstotliwością nawet co minutę, dwie. Komunikacja miejska będzie miała priorytet w rejonie cmentarzy, dlatego - jak wskazuje Zarząd Transportu Miejskiego - lepiej pozostawić samochód w domu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Wszystkich Świętych Warszawa regiony mazowieckie transport miejski autobus

Gęsta siatka połączeń daje oddech Polsce powiatowej. Walka rządu z wykluczeniem komunikacyjnym

Po 1989 r. kolejne rządy prowadziły politykę cięć budżetowych i prywatyzacji, która dramatycznie uderzała w jakość życia w tzw. Polsce powiatowej. Wiązało się to z ograniczeniem aktywności i obecności instytucji publicznych na wsi i w mniejszych miejscowościach. Likwidowano połączenia kolejowe, autobusowe, placówki pocztowe czy posterunki policji. Ta polityka doprowadziła to wykluczenia społecznego dużej części populacji Polski, którego jednym z najpoważniejszych zjawisk było wykluczenie komunikacyjne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA komunikacja transport transport publiczny transport miejski wykluczenie komunikacyjne infrastruktura

Fundusze Europejskie. Środki na rozwój ekologicznego transportu publicznego

Od kilkunastu lat Fundusze Europejskie wspierają rozwój przyjaznego dla środowiska i dostępnego dla wszystkich systemu transportu publicznego w miastach Polski Wschodniej. Pomoc finansowa będzie kontynuowana poprzez program "Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej"; od teraz ze wsparcia będą mogły skorzystać nie tylko miasta wojewódzkie, ale też średniej wielkości miasta z tego regionu.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski fundusze europejskie fundusze unijne transport publiczny transport miejski

ANALIZA To nie jest miasto dla kierowców. Tak Warszawa uprzykrza życie posiadaczom aut

Warszawa walczy z kierowcami na wielu polach. Zwężanie ulic i tworzenie buspasów kosztem przepustowości jezdni, coraz wyższe opłaty za parkowanie pobierane na coraz większym obszarze, a także plan wprowadzenie strefy Tempo 30. Kolejnym ciosem będzie ograniczenie ruchu w centrum miasta i wprowadzenie Strefy Czystego Transportu (SCT). Mieszkańcy stolicy mają porzucić samochody, a co z urzędnikami?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka transport transport miejski samochody ekologia Warszawa regiony mazowieckie

Volvo Buses zdecydowało o zamknięciu fabryki we Wrocławiu. Nowy inwestor zatrudni tylko część pracowników

Volvo Buses zdecydowało o stopniowym wygaszeniu i zamknięciu swojej fabryki autobusów we Wrocławiu w pierwszym kwartale 2024 roku. Firma podpisała już list intencyjny w sprawie sprzedaży nieruchomości we Wrocławiu na rzecz Vargas Holding, który ma zaoferować zatrudnienie części pracowników koncernu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA autobus transport publiczny transport miejski volvo

Pięć lat programu Dostępność Plus. Co się zmieniło?

Program Dostępność Plus to pierwsze i kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. Koncentruje się na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu, produktów i usług do wymagań wszystkich obywateli. Celem programu jest zapewnienie swobodnego udziału w życiu publicznym i społecznym osobom ze szczególnymi potrzebami. Właśnie mija pięć lat od uruchomienia programu. Co udało się osiągnąć? 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo fundusze europejskie niepełnosprawność niepełnosprawni architektura transport publiczny transport miejski

"Obietnice Trzaskowskiego". Kaleta: świat objechać zdążył, dla Warszawy nie ma czasu

- Rafał Trzaskowski zdążył objechać świat, a nie ma czasu na spotkania z mieszkańcami - mówił poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta. Polityk SP mówił o "niezrealizowanych obietnicach prezydenta Warszawy". Podczas konferencji prasowej przed warszawskim ratuszem Kaleta mówił o "piątce Trzaskowskiego, czyli niespełnionych obietnicach".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rafał Trzaskowski samorząd transport miejski Warszawa Sebastian Kaleta

Rafał Trzaskowski twarzą reklamy na rozkładach jazdy tramwajów... w Bydgoszczy. Czy to partyjna przysługa?

Mieszkańcy Bydgoszczy nie kryją zaskoczenia. Na tablicach ITS (Inteligentnych Systemów Transportowych) tuż przy informacji o godzinie przyjazdu tramwajów i autobusów pojawiła się reklama Campus Academy. Jej twarzą jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Sprawą zajął się "Express Bydgoski". Jak ustalono, nie ma możliwości wykupienia reklamy na tablicach ITS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rafał Trzaskowski regiony Bydgoszcz kujawsko-pomorskie samorząd transport miejski