Lasy zajmują dziś 30 proc. powierzchni Polski. Czy do 2050 roku będzie ich więcej?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 17:00
"Krajowy program zwiększania lesistości" zakładał, że do 2020 roku osiągniemy 30 procent zalesienia kraju. Kolejny cel to 33 procent do 2050 roku. Wydaje się, że to szmat czasu i wcale nieduży skok. Gdzie jednak kryją się problemy?
Ile lasów jest w Polsce, a ile będzie za kilka lat?
Ile lasów jest w Polsce, a ile będzie za kilka lat?Foto: Kamil Macniak/ Shutterstock
  • Cel "Krajowego programu zwiększania lesistości" na 2020 rok został osiągnięty
  • Dziś lasy stanowią 30,8 procent powierzchni Polski
  • Cel na 2050 rok to 33 procent lesistości
  • Pojawiają się problemy - brakuje gruntów
  • Rozwiązaniem są: pozyskiwanie wykazu gruntów na cel leśny od gmin lub utworzenie funduszu na wykup gruntów z rąk prywatnych
  • Zalety leśnego ekosystemu

- W Polsce pozyskanie drewna utrzymuje się na poziomie 40 milionów m3 rocznie i jest to pozyskanie stabilne. Troszkę większe było w latach 2018-2019, co miało związek z tornadem, które przeszło od Wielkopolski aż do Pomorza - tak przekonywał w rozmowie z Czwórką Jan Tabor, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych. 

Jak się okazuje, o ile udało się zrealizować założony w "Krajowym programie zwiększania lesistości" wzrost zalesienia do 30 procent w 2020 (dziś wskaźnik wynosi 30,8), to 33 procent w 2050 nie będzie łatwym celem. 

- Plan na 2050 rok to 33 procent zalesionych gruntów. Niestety pojawia się problem z ich dostępnością. To jest mankament - mówi Maciej Pawłowski, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. - Coraz mniej mamy gruntów, które mogą zostać przekazane pod zalesienia i w ten sposób zwiększyć lesistość naszego kraju - dodaje.

Skąd wziąć grunty?

W ostatnich latach wykorzystywane były metody polegające na wyrównywaniu granic, wykorzystywano prawo pierwokupu gruntów, które sąsiadowały z lasami, likwidowano pewne enklawy, które nie były zalesione, a znajdowały się w środku kompleksów leśnych. Maciej Pawłowski przypomina, że przez szereg lat istniał w Polsce Państwowy Fundusz Ziemi, który przekazywał Lasom Państwowym mniej przydatne grunty właśnie na cele zalesiania. 

Ciekawym pomysłem wydaje się wystosowanie próśb do gmin, by te wskazały tereny pod las. - To zależy od tego, jak gminy mają opracowane Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego. Byłoby to wskazane, żeby przewidziały obszary, które mogą zostać zalesione - przyznaje gość Czwórki. - Często w gminach są nieużytki, często nawet porośnięte młodym lasem, ale w ewidencji ten las nie funkcjonuje jako las - wyjaśnia. 

Do 2050 roku zostało niemal 30 lat, zwiększenie zalesienia o niecałe 3 procent nie wydaje się celem nierealnym. Maciej Pawłowski przyznaje, że rozważane są różne rozwiązania. Jednym z nich jest propozycja stworzenia funduszu na wykup gruntów, które mogą być przeznaczone pod zalesienia. - Wtedy Lasy Państwowe będą dysponowały środkami, żeby odkupić grunty od właścicieli prywatnych - wyjaśnia. Dla leśników szczególnie cenne są obszary położone przy już istniejących terenach leśnych. - Istotna jest ciągłość obszaru leśnego, żeby nie były to małe kawałki, rozdrobnione fragmenty, małe enklawy, tylko żeby powierzchnia była zwarta i tworzyła jeden kompleks - podkreśla. 


Posłuchaj
08:15 czwórka czat czwórki 09.12.2021.mp3 Czy do 2050 roku uda nam się zalesić dodatkowe 3 procent powierzchni kraju? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Co daje las?

Las kiedyś pokrywał całą Europę. Działalność człowieka mocna zmniejszyła jego udział w powierzchni gruntu. Dziś w wielu miejscach na świecie trwają prace nad odtwarzaniem, powiększaniem tego ekosystemu. - Las jest złożonym ekosystemem. W wielu sytuacjach potrafi sobie poradzić sam, ale i w wielu potrzebuje pomocy człowieka - podkreśla ekspert. - Presja, którą człowiek wywiera na środowisko, też ma wpływ na to, jak wygalają i funkcjonują lasy. Po wojnie lesistość Polski wynosiła 21 procent, teraz mamy 10 procent więcej. To efekt pracy pokoleń leśników, którzy ten las odnawiali, sadzili, pielęgnowali - dodaje. 

Należy pamiętać, że każdy z nas, nawet mimo woli, korzysta z lasu i ma z niego pożytki. Drzewa oczyszczają powietrze. Las wpływa na krajobraz, warunki atmosferyczne, hamuje wiatr, jest buforem, jeśli chodzi o hałas. Tereny leśne zatrzymują wodę, przeciwdziałają pustynnieniu, a latem obniżają temperaturę powietrza. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Maciej Pawłowski (rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie)

Data emisji: 09.12.2021

Godzina emisji: 15.19

pj

Czytaj także

Święto Drzewa. Jak ratując Ziemię pomagać zwierzętom?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 17:25
"Zbieraj makulaturę, ratuj konie" to jedno z haseł tegorocznej odsłony Święta Drzewa, zorganizowanego przez Klub Gaja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karta Praw Drzew. Co się zmieni w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 20:32
W Warszawie rosnąć może nawet 9 mln drzew. Stolica jest pierwszym miastem w Polsce, które wypracowało jednolite standardy dotyczące m.in. możliwości ich wycinania.
rozwiń zwiń