System kaucyjny. Butelki z kaucją zadbają o naszą planetę

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 19:00
Jeszcze niedawno dzieciaki biegały do sklepów z pustymi, szklanymi butelkami, żeby je oddać i otrzymać kaucję. Dziś, kiedy duże firmy zwiększają produkcję opakowań jednorazowych, już niewiele osób o tym pamięta. System kaucyjny może to zmienić. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

W ubiegłym roku zużyliśmy w Polsce 17 miliardów opakowań na napoje. 1/3 z nich trafiła do śmieci, a nie do recyklingu Piotr Barczak

- Kampania "Kaucja wraca!" działa na rzecz wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego - wyjaśnia Piotr Barczak ze Stowarzyszenia Zero Waste. - Daje on gwarancję na zrównoważoną konsumpcję, ochronę środowiska oraz zrealizowanie zobowiązań Polski wynikających z dyrektyw unijnych, czyli przekazania do powtórnego wykorzystania i recyklingu wymaganej ilości zużytych opakowań.

Posłuchaj
16:54 CZWÓRKA Ratujemy swiat - kaucja 15.10.2021.mp3 Na czym polega system kaucyjny? (Ratujemy świat/Czwórka)

Jeśli system kaucyjny zostanie wprowadzony w Polsce, my jako konsumenci będziemy mogli oddać puszki i butelki w każdym miejscu w kraju Piotr Barczak

System kaucyjny działa już w wielu europejskich krajach - m.in. w Chorwacji, Danii, Finlandii, Holandii, Norwegii i Szwecji. - Mamy się na kim wzorować, choć niektóre rozwiązania są lepsze, a inne gorsze. Jeżeli wyznaczona kaucja jest zbyt niska, to i stopa zwrotu jest mniejsza. Jeśli ustalilibyśmy ją w wysokości jednej złotówki, to prawdopodobnie wszystkie butelki i puszki trafiałyby z powrotem do sklepów - szacuje gość Czwórki. 

Posłuchaj także:

Zobacz
recykling 1200.jpg
RePETujemy. Mity o plastiku szkodzą planecie

W tej chwili punkty zbiórki opakowań jedno- i wielorazowych obsługuje jeden automat, a operator systemu rozlicza obydwa rodzaje opakowań. W systemie kaucyjnym operator przekazuje opakowania wielokrotnego użytku producentowi napojów, a nie recyklerowi. Opakowania zabierane są ze sklepu bezpośrednio do producenta. Ten oczyszcza je z zabrudzeń i powtórnie napełnia. Opakowania wielokrotnego użytku mogą być używane nawet do 50 razy. - O wprowadzeniu systemu kaucyjnego w Polsce mówi się mniej więcej już od dwóch lat, ale szczegóły są jeszcze opracowywane. Wszystko wskazuje jednak na to, że w ciągu miesiąca poznamy projekt ustawy, który trafi do konsultacji publicznej i międzyresortowej. Kiedy to się stanie, będziemy potrzebowali jeszcze dwóch lat, żeby producenci zdążyli się na to przygotować - mówi Piotr Barczak. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Piotr Barczak (Stowarzyszenie Zero Waste)

Data emisji: 15.10.2021

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Green marketing. "Konsument dyktuje warunki"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 12:00
Zielony marketing to marketing produktów, które uważa się za bezpieczne dla środowiska. Jak sięgać po green marketing, aby robić to dobrze?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bawełniana torba na zakupy wcale nie jest eko?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:25
Torba wykonana z organicznej bawełny może być mniej eko od plastikowej siatki. - Przede wszystkim używajmy toreb wielorazowych, takich, które łatwo oczyścić i które posłużą nam jak najdłużej - przekonywała ekolog Julia Blank-Michalska. 
rozwiń zwiń