Elektrośmieci - nie wyrzucaj ich do kosza!

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 18:50
Z wyliczeń wynika, że w 2021 roku wyprodukujemy aż 57 milionów ton elektrośmieci. - To więcej niż waży Wielki Mur Chiński - przekonuje Anna Podsiadło z organizacji ElektroEko. Niestety zaledwie 17 procent takich odpadów zostanie poddanych recyclingowi.
Elektrośmieci
ElektrośmieciFoto: Pixabay.com/INESby/domena publiczna
recykling 1200.jpg
RePETujemy. Mity o plastiku szkodzą planecie

Śmiecisz? Zapłacisz. Nawet 5000 złotych

Elektrośmieci to wszystkie popsute, nieużywane, niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, zasilane z sieci lub na baterie, np. zepsute komputery, telefony, zabawki i gadżety elektroniczne, stare pralki, lodówki i drobne urządzenia AGD, a także zużyte świetlówki i LED-y. Na tego typu przedmiotach widnieje znak przekreślonego kosza, co oznacza, że nie wolno wyrzucać ich do śmietnika czy nawet wystawiać do altanki śmieciowej. - Od 15 lat obowiązuje nas ustawa, która mówi, że elektrośmieci pod żadnym pozorem nie można wyrzucać do śmietnika - podkreśla gość Czwórki. - One muszą być oddane do specjalnych punktów, które znajdują się w gminach czy na osiedlach, albo do sklepów. W przeciwnym razie grozi za to kara grzywny nawet do 5000 zł.

Posłuchaj
09:14 CZWÓRKA Ratujemy swiat - elektrosmieci 22.10.2021.mp3 Elektrośmieci – odpad czy surowiec? (Ratujemy świat/Czwórka) 

Czajnik z telefonu, z pralki - miska

Zobacz
shutterstock 1200 ecoli bakterie.jpg
Pożyteczne bakterie E. coli pomogą w walce o klimat?

Elektrośmieci zawierają liczne szkodliwe substancje, np.: rtęć, freon, azbest, kadm czy związki bromu, które po wydostaniu się z zardzewiałej lodówki lub stłuczonego kineskopu telewizora przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. - Wyrzucanie elektrośmieci do śmietnika to także spore marnotrawstwo zasobów. Wysłużona pralka, lodówka czy piekarnik może stać się źródłem surowców, które mogą zostać wykorzystane ponownie do produkcji innych przedmiotów - wyjaśnia Anna Podsiadło. - Zużyte telefony komórkowe, które zawierają złoto, srebro i miedź, można wykorzystać do wytwarzania czajników, plomb dentystycznych, a nawet instrumentów muzycznych, zaś plastikowe elementy ze starej lodówki mogą posłużyć do produkcji kołpaków samochodowych. Szklane drzwiczki niedziałającej już pralki mogą zostać przerobione na miskę żaroodporną, a z odzyskanych i przetworzonych włókien karbonowych można wyprodukować żagle i namioty.

Pierwszy ekologiczny mural w Polsce

Zobacz
wysypisko śmieci 1200.jpg
Nielegalne wysypiska śmieci. "Biznes niebezpieczny dla Ziemi"

13 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci. Z tej okazji na jednej ze ścian budynku przy ulicy Waryńskiego 3 w Warszawie powstał mural autorstwa Karola Banacha, który zwraca uwagę, jak postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. - To pierwszy w Polsce mural poświęcony tematyce elektrośmieci. Zajmuje on powierzchnię 240 m2 i został wykonany przy użyciu farb fotokatalitycznych, które pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza - dodaje rozmówczyni Kasi Dydo.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez ElektroEko (@elektrosmieci)

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Podsiadło (ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego)

Data emisji: 22.10.2021

Godzina emisji: 15.15

kul


Czytaj także

System kaucyjny. Butelki z kaucją zadbają o naszą planetę

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 19:00
Jeszcze niedawno dzieciaki biegały do sklepów z pustymi, szklanymi butelkami, żeby je oddać i otrzymać kaucję. Dziś, kiedy duże firmy zwiększają produkcję opakowań jednorazowych, już niewiele osób o tym pamięta. System kaucyjny może to zmienić. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Asfalt oczyści powietrze? Na Mazurach powstanie wyjątkowa droga

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 18:22
Początek jesieni to też początek sezonu smogowego. Pogarszająca się jakość powietrza to konsekwencja m.in. włączonych kaloryferów, ale nie tylko. Swoją cegiełkę dokłada też motoryzacja. Wielu naukowców poszukuje technologii mających pomóc w walce ze smogiem, ci z Gdańska pracują nad ekoasfaltem, który czyści powietrze. Wynalazek trafił już do testów.
rozwiń zwiń