Dekalog Wartości. Jak zrobić pierwszy krok do wolności?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 20:30
- Projekt "Dekalog Wartości" realizuję dla wszystkich, którzy są ciekawi ludzi i świata. Dla tych, którzy pytają, czym powinniśmy się kierować w życiu. Zapraszam do podróży w głąb wartości, ludzi, kultur, społeczeństw i w podróż do samego siebie - mówi Agnieszka Pietruszka.
W książce Deklaog Wartości Agnieszka Pietruszka przeprowadza wywiady z ludźmi z całego świata, cenionymi i szanowanymi przez swoje społeczności. Odpowiadają na pytanie, co jest ważne w życiu, jak odnaleźć siebie we współczesnym świecie (zdj. ilustracyjne)
W książce "Deklaog Wartości" Agnieszka Pietruszka przeprowadza wywiady z ludźmi z całego świata, cenionymi i szanowanymi przez swoje społeczności. Odpowiadają na pytanie, co jest ważne w życiu, jak odnaleźć siebie we współczesnym świecie (zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com/My Good Images

O co chodzi w życiu?

Życie zawodowe Agnieszki Pietruszki przez długi czas było związane z mediami. Najpierw pracowała w korporacji, potem była producentką telewizyjną i menadżerką artystów. - Potem wydarzył się wypadek i sprawił, że zaczęłam być zależna od innych ludzi. Wtedy też często zadawałam sobie pytanie: "o co chodzi w życiu". Potem to pytanie stawiałam napotkanym w podróży ludziom z różnych stron świata. Tak powstał "Dekalog Wartości" - mówi gość Czwórki.

Łączy nas "kręgosłup wartości"

O swoim pomyśle mówi, że to "projekt życia", a jako życiową pasję wskazuje rozmowy z ludźmi. Szuka ich na całym świecie, a kiedy znajdzie właściwego rozmówcę, od razu chce, żeby poznali go inni. - Każdy ma swoją prawdę i swoje wartości na każdy moment życia, w którym się znajduje. Mnie interesuje to, co nas łączy. Dlatego w gronie moich rozmówców znaleźli się ludzie, którzy przeszli różne etapy i mają dystans do życia - wyjaśnia autorka projektu. - Dzięki nim zrozumiałam, że łączy nas pewien "kręgosłup wartości". I to on pomaga nam odnaleźć się we współczesnym świecie.

Pierwszy krok do wolności

Pandemia zamknęła nas w domach, ale otworzyła nasze wnętrza. Paradoksalnie stała się sprzymierzeńcem samorozwoju. - To jest dobry moment, żeby rozpocząć proces uniezależniania się od innych. Ja zaczęłam od słuchania siebie. Od ustalenia, co tak naprawdę chciałabym robić w życiu. To był pierwszy krok na drodze do wolności - wspomina rozmówczyni Piotra Firana. - Odpowiednie nastawienie i zaufanie do samego siebie dają mi siłę. I jeszcze optymizm, który daje szczęście.

Posłuchaj
14:59 CZWÓRKA Czat Czworki - dekalog wartosci 30.12.2021.mp3 Agnieszka Pietruszka o projekcie Dekalog Wartości (Czat Czwórka/Czwórka)

To myśli tworzą świat

W ramach projektu gość Czwórki wydaje książki, robi filmy i organizuje wystawy. Agnieszka Pietruszka zwiedziła cały świat, a swoją ziemię odnalazła w Afryce. - Tam są ludzie, którzy patrzą sobie w oczy i są razem. Słuchają ciebie, a nie tylko słów, które wypowiadasz. Drugą edycję "Dekalogu Wartości" zrealizowałam na Zanzibarze, w tym roku wyjechałam do Nepalu - opowiada.

- Im więcej podróżuję po świecie, tym bardziej uświadamiam sobie to, że to nasze myśli tworzą nasz świat. Zarówno nasze marzenia, jak i obawy, one do nas wracają. Warto o tym zawsze pamiętać - dodaje.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Agnieszka Pietruszka (projekt Dekalog Wartości)

Data emisji: 30.12.2021

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Kibice sukcesu. "Hejtujemy, bo nie radzimy sobie z porażką"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 19:00
Kiedy zwyciężają, krzyczymy z radości. Kiedy nie spełniają medalowych oczekiwań, stajemy się bezlitośni. Dlaczego dajemy sobie prawo do tego, by hejtować sportowców?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie masz na nic siły? "Jesteśmy pokoleniem zmęczonych ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 18:20
Nakaz pójścia wcześnie spać albo zakaz wyjścia na imprezę - kary z dzieciństwa stają się marzeniami dorosłych ludzi, a w sieci coraz więcej jest memów z podobnymi hasłami. Brytyjscy badacze nazwali dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków "pokoleniem ludzi zmęczonych".   
rozwiń zwiń