Po co nam "twórcy komfortu" i "umilacze czasu"?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 14:00
Określenia tego używają fani do opisywania autorów materiałów wideo i kanałów, po które sięgają, gdy odczuwają potrzebę zrelaksowania się - w trakcie gotowania lub przed snem.
ASMR (zdjęcie ilustracyjne)
ASMR (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Andrey_Popov

Trend zdobył popularność w Stanach Zjednoczonych, ale w Polsce "umilacze czasu" również znajdują wielu odbiorców. Jednym z nich jest "masaż mózgu", czyli ASMR. Mlaskanie, szeptanie, pocieranie przedmiotów czy szumienie okazują się dźwiękami relaksującymi dla naszego mózgu. Filmiki zawierające nagrania ASMR cieszą się w sieci sporą popularnością. ASMR to zjawisko przyjemnego mrowienia w okolicach głowy, szyi i innych obszarów ciała. Najczęściej wywoływane jest przez wizualne, słuchowe, dotykowe lub zapachowe bodźce zewnętrzne. Charakter i kwalifikacja zjawiska kilkukrotnie zostały przebadane naukowo. I choć nie zostało potwierdzone, jaki procent populacji odczuwa skutki ASMR i nie wiadomo również, skąd to uczucie pochodzi, to takie zjawiska najczęściej dotyczą pozytywnych skojarzeń z niektórymi dźwiękami i obrazami. Ich przywołanie może wyzwalać mrowienie, które pozwala "zamknąć" obszary mózgu odpowiedzialne za odczuwanie stresu.

W audycji zajmiemy się także wizytami duszpasterskimi, które właśnie się rozpoczęły. Dla księży oznacza on stres, bo zamiast spotkań coraz częściej zastają zamknięte drzwi. - Wizyta duszpasterska powinna opierać się przede wszystkim na interakcji - mówił na antenie Czwórki socjolog dr Bartosz Łukaszewski. - Im bardziej pogłębiona, tym większa szansa na pomyślność takiej wizyty, która w przyszłości zaprocentuje pomyślnym stosunkiem wiernych do takich wizyt i pogłębienia kapłanów w przekonaniu, że ta formuła nadal ma sens. Nasze społeczeństwo ma problem z budowaniem interakcji, więc ta dotycząca wiary powinna być szczególnie pogłębiona - dodawał. Czego parafianie oczekują od kapłana podczas wizyty duszpasterskiej iw czasach pandemii i czy współczesny Kościół jest w stanie sprostać ich oczekiwaniom? O tym porozmawiamy z gośćmi po godz. 15.00.

Sprawdź także:

***

Na "Czat Czwórki" - w czwartek (06.01) o godz. 15.05 - zaprasza Piotr Firan.

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka moda psychologia
Czytaj także

Życie jak z obrazka. Społecznościówki i samoakceptacja

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 17:00
W czasach narodowej kwarantanny blogerzy, influencerzy mają ręce pełne roboty, a my chętnie konsumujemy ich treści. - To, co oglądamy ma na nas ogromny wpły. Widząc "idealne życia" zaczynamy wierzyć, że one istnieją naprawdę - mówi dietetyk Barbara Dąbrowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Feng shui. "To filozofia, a nie przestawianie mebli"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 13:50
- "Feng" to wiatr, "shui" to woda. Feng shui to życie w bliskiej więzi z naturą i przyrodą - wyjaśnia Ania Liu, autorka bloga "Chiny z Anią".
rozwiń zwiń