Dizajnersko, ekologicznie i z polskim akcentem - przegląd światowych wystaw

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 15:33
Podróżujemy w poszukiwaniu kulturalnych inspiracji. Na wystawy w Helsinkach, Londynie, Kopenhadze i Nowym Jorku zaprasza Ada Janiszewska.   
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Siriporn Pimpo

Helsinki

W Helsinkach, w Galerii i Muzeum Designu wystawa "Soil Matters". Wystawa została otwarta podczas "Helsinki Design Week 2020". Prezentuje materialność gleby i jej przeplatanie się z działalnością człowieka. Branża projektowa, kierując się oczekiwaniami i nawykami konsumentów, ma również wpływ na zanieczyszczanie środowiska. Wystawa pokazuje i podkreśla w jaki sposób przemysł szklarski oraz nowe technologie odcisnęły piętno na naszej plancie i środowisku. Poprzez eksperymentalne projekty artyści, biorący w niej udział, badają relację pomiędzy człowiekiem, a glebą. W muzeum również można zobaczyć stałą wystawę "Utopia Now" -  na której znajdują się dzieła ze złotej ery fińskiego designu lat 50 - tych XX wieku, oraz lat późniejszych. Można będzie zobaczyć między innymi telefony komórkowe Nokia, czy grę "Angry Birds". Eksponaty można również oglądać w wersji online.

Posłuchaj

07:16 _PR4_AAC_Wystawy1_all_ 2020_09_16.mp3 W audycji rozmawiamy o światowych wystawach (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Londyn

W londyńskim Design Museum wystawa "Conntected". Pojawienie się covid 19 znacząco zmieniło sposób życia, interakcji i pracy ludzi, w tym w branży projektowej. Przy użyciu nowych technologii, twórcy musieli dostosować procesy do wspólnej pracy na odległość.

W ramach projektu dziewięciu projektantów z różnych krajów zostało zaproszonych do wykonania projektów stołów, krzeseł, foteli i siedzisk na miarę lockdownu. Wspólnym mianownikiem prac miała być wygoda i praktyczność mebli, które można wykorzystać zarówno do domu jak i do pracy. Projektanci zostali jednocześnie poproszeni o nagrywania swoich twórczych podróży, nagrania także można obejrzeć na wystawie. Wśród zaproszonych twórców znalazła się również polska artystka Maria Jeglińska - Adamczewska.

Posłuchaj także:

Kopenhaga

W stolicy Danii zapraszamy na wystawę japońskiego twórcy Tetsumiego Kudo. "Kultywacja" - to ekspozycja na której znajdziemy ekologię przemieszaną ze sztuką współczesną.

Tetsumi Kudo, był radykalnym i wizjonerskim outsiderem. Do niedawna zapomniany, jest ponownie odkrywany przez światową sztukę. Jego prace przedstawiają wizję "schorowanego świata".

- Laboratorium tej wystawy pozwala nam badać jaskrawe i groteskowe propozycje Kudo, dotyczące kultywowania życia w świecie, w którym połączyli się ludzie, technologia oraz skażona natura. Łącząc znalezione materiały i modelując je w osobliwe rzeźby, Kudo wyraźnie antycypuje wiele trendów artystycznych, które widzimy w sztuce współczesnej, a także dzisiejsze zamiłowanie do surrealizmu i groteski. Na twórczość Kudo miało wpływ jego dzieciństwo po wybuchu bomby atomowej w Japonii - opowiada Ada Janiszewska. 

Nowy Jork

Przenosimy się do Nowego Jorku, gdzie wystawa w formie wirtualnej. Dorothea Lange "Słowa i obrazy" w nowojorskim MOMA. W swojej twórczości artystka, wzmacniała fotografie słowami. Zwracała szczególną uwagę na kondycję człowieka przekazując historie z życia codziennego poprzez zdjęcia i głosy, które ją przyciągały. Wystawa jest prezentowana w serii "Wirtualne widoki - wystawa z domu".


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 16.09.2020

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

"Szkło. Sztuka. Design". Wracają wzory z lat 60.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 17:10
Zachwycające formy, nieskończona ilość wzorów i barw. Niezwykle delikatny i wymagający materiał, jakim jest szkło daje ogromne możliwości twórcze. Unikatowe projekty z lat 60. czy 70. są dziś niezwykle pożądane. Ich niepowtarzalne wzornictwo rozpala wyobraźnię miłośników designu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Punk rock, błyskotki i podróże w przeszłość - to serwują światowe galerie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 12:52
Najbardziej kultowy londyński zespół ma swoją wystawę. Na ekspozycji "The Clash London calling" nie zabraknie też roztrzaskanego basu Paula Simonona.
rozwiń zwiń