Wojna na Ukrainie. Jak wpływa na nas i nasze postawy?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 09:28
Żyjemy w tej części świata, która od zakończenia II wojny światowej nie była dotknięta bezpośrednio wojną. Teraz obserwujemy jej okrucieństwa z bliska. Jak zmienia to naszą świadomość i postawy?
Wojna na Ukrainie wpływa na nasze postawy
Wojna na Ukrainie wpływa na nasze postawy Foto: Shutterstock.com/Anna Koberska

Łacińska sentencją "Si vis pacem para bellum" w polskim tłumaczeniu brzmi "Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się na wojnę". Na terenie Polski działania wojenne ustały w 1945 roku. Od tamtej pory cieszymy się czasem pokoju. Dziś za naszą wschodnią granicą trwa okrutna agresja Rosji na Ukrainę. Wojna na Ukrainie dotyka żołnierzy, ale też każdego zwykłego cywila. Czy obrazy, które docierają do nas za pośrednictwem mediów zmieniają naszą świadomość i postawy? Czy zaczynamy żyć w gotowości? Jakie wnioski wyciągnąć z tragicznych doświadczeń naszych sąsiadów? Te pytanie zadamy naszemu gościowi, którym będzie Naval, były żołnierz jednostki wojennej GROM, który służył na wodach Zatoki Perskiej, w Iraku i Afganistanie. 

W audycji opowiemy też o pomocy dla uchodźców z Ukrainy, która płynie z całego świata. Co drugi Polak włączył się w akcję pomocową dla Ukrainy - organizujemy zbiórki, pomagamy finansowo, udostępniamy pokoje i mieszkania, angażujemy się w działania wolontariatu. Zamiast czekać na rozwój wydarzeń - działamy. Na naszej wschodniej granicy można spotkać także obywateli Europy Zachodniej, którzy ruszyli z pomocą. Wśród nich jest Christopher von Deylena, muzyk, założyciel niemieckiej grupy Schiller. W marcu zapakował swój samochód i przyjechał do Polski żeby przekazać dary dla uchodźców a także robić kanapki na dworce.

W drugiej godzinie "Czatu Czwórki" z okazji Dnia Radia spotkamy się z Antkiem Rokickim, najmłodszym w zespole Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Praca reportażysty wymaga specjalnej wrażliwości, umiejętności słuchania, czasu i cierpliwości w budowaniu historii. Nasz gość opowie o kulisach swojego zawodu. 

W audycji także:

  • Strefa Studenta-Ekspres - przegląd najnowszych informacji dla studentów.

***

Na "Czat Czwórki" zapraszamy w poniedziałek (11.04) o godz. 15.05. Audycję poprowadzi Piotr Firan.

pj

Czytaj także

Studenci dla uchodźców z Ukrainy - mapa miejsc noclegowych

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 13:30
Los uchodźców z Ukrainy nikogo nie pozostawia obojętnym, a Polacy czynnie zaangażowali się w pomoc osobom uciekającym przed wojną. Pomagają także studenci z Krakowa, którzy stworzyli specjalną interaktywną mapę miejsc noclegowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alona Zozulia: Ukraina dziękuje Polakom za pomoc

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 13:20
Alona Zozulia, projektantka i stylistka z Ukrainy, ma misję, którą jest publiczne podziękowanie za pomoc jej rodakom. - Zdecydowałam się, żeby zrobić minimaraton i będę dziękować publicznie. To jest mega ważne - mówi w Czwórce.
rozwiń zwiń