Miejsca dla uchodźców z Ukrainy za granicą - fundacja pomaga

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 10:15
W obliczu dramatu wojny, jaki rozgrywa się za naszą granicą, i napływającej fali uchodźców z Ukrainy wiele instytucji angażuje się w pomoc. Do tego grona dołączyła także Fundacja Our Future Foundation.
Pojawia się coraz więcej portali oferujących pomoc uchodźcom z Ukrainy
Pojawia się coraz więcej portali oferujących pomoc uchodźcom z UkrainyFoto: shutterstock/Andrew Angelov

Polacy czynnie zaangażowali się w pomoc osobom uciekającym przed wojną, bo los uchodźców z Ukrainy nikogo nie pozostawia obojętnym. Każdy pomaga, jak może. W akcję pomocy włączyła się Fundacja Our Future Foundation, która została partnerem strategicznym Host Ukraine. 

Jest to platforma internetowa, która powstała, by łączyć Ukraińców uciekających przed wojną z mieszkańcami Unii Europejskiej, którzy są w stanie zapewnić im tymczasowy dom.

- Jako fundacja współorganizujemy inicjatywę Host Ukraine, która polega na tym, że w całej Europie i też w Polsce poszukujemy gospodarzy dla uchodźców z Ukrainy. Poszukujemy ludzi, którzy są w stanie nieodpłatnie przyjąć te osoby na bliżej nieokreślony czas i dać im schronienie - mówi prezes fundacji Maurycy Mazur.

Fundacja głównie pomaga znaleźć dom dla Ukraińców w Europie Zachodniej - we Włoszech, Francji, w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Prowadzona przez nich strona jest dostępna w ośmiu językach. - Jest część wspólna z innymi inicjatywami, my jednak postanowiliśmy to zrobić w bardzo przejrzysty sposób. Na jednej platformie, w czasie rzeczywistym te osoby mogą się między sobą kontaktować i na bieżąco aktualizować informacje - tłumaczy gość Czwórki. - Dzięki temu, że informacje są skatalogowane w przejrzysty sposób, łatwiej rozeznać się szybko, gdzie jest jeszcze wolne miejsce.


Jak zapewnia Maurycy Mazur, z platformy może skorzystać każdy potrzebujący pomocy uchodźca z Ukrainy. - Proces jest prosty, wystarczy wejść na stronę hostukraine.eu - wyjaśnia. - Nie ma ustawionych filtrów. Osoby, które chcą przyjąć uchodźców, dodają swoją ofertę do zakładki "Zostań gospodarzem", osoby, które chcą skorzystać ze schronienia, klikają na obszar, w którym chciałyby się znaleźć, i mailem lub telefonicznie mogą się skontaktować z danym miejscem.


Źr. Facebook/Our Future Foundation

Posłuchaj
04:15 Czwórka/Sobotologia - Pomoc Ukrainie 26.03.2022.mp3 Prezes Maurycy Mazur z Fundacji Our Future Foundation opowiada o platformie Host Ukraine (Sobotologia/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Szymon Jaworski

Data emisji: 26.03.2022

Godzina emisji: 09.44

aw


Czytaj także

W ucieczce przed wojną. Polska to tylko przystanek

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 22:30
Dla wielu uchodźców Polska stanowi tylko pewien etap w ich drodze. Po dwudniowej podróży pociągiem Ksenia i jej 10-letnia córka Sara zatrzymały się na kilka dni w Warszawie. Jednak nie planują tu zostać na dłużej. Jadą do Francji, a w organizację tej podróży zaangażowało się kilkoro Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studenci z Ukrainy - co z ich dalszą edukacją?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 10:15
Codziennie do Polski przybywają tysiące Ukraińców, w tym także studenci. Sprawdzamy, jak uczelnie przygotowują się na ich przyjęcie.
rozwiń zwiń