Czy zajęcia ze strzelania powinny wrócić do szkół?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 12:05
Od początku wojny na Ukrainie wzrosło zainteresowanie obronnością. Portalom poświęconym bezpieczeństwu i survivalowi przybyło czytelników, wzmożony ruch zaobserwowano także na strzelnicach. Czy to znak, że powinniśmy zajęcia na strzelnicy przywrócić do szkół?
Czy zajęcia na strzelnicy powinny wrócić do programu szkolnego?
Czy zajęcia na strzelnicy powinny wrócić do programu szkolnego?Foto: Prath/shutterstock.com

Są kraje, jak Szwajcaria, gdzie obywatele mają obowiązek szkolić się ze strzelania. Tę umiejętność traktuje się jak wiele innych, które warto zdobyć. Polscy uczniowie oswajani byli z bronią w czasach, kiedy jednym z przedmiotów było przysposobienie obronne. Od nowego roku szkolnego do szkół mogą wrócić zajęcia ze strzelania. Jeszcze w maju do konsultacji społecznych trafić ma projekt resortu edukacji, zmieniający podstawę programową resortu edukacji dla bezpieczeństwa. O nowym projekcie, a także potrzebie wprowadzenia zajęć przysposobienia obronnego do szkół porozmawiamy tuż po 15.05. Sprawdzimy też, czy Polacy chcieliby uczyć się strzelać. 

W drugiej godzinie audycji sprawdzimy, co się dzieje na uczelniach, konkretnie na wydziale orientalistyki. O wyborze takich studiów na pewno nie decyduje przypadek. Studenci orientalistyki to osoby, które pokochały bliższy i dalszy wschód. Uczą się egzotycznych dla nas języków, wnikają w tradycję i kulturę, wyjeżdżają na wymiany zagraniczne, ale i na co dzień, w Polsce, starają się realizować swoją pasję. Przygotowują wschodnie potrawy, słuchają muzyki, oglądają koreańskie dramy i anime, albo zaczytują się w mandze. 

W "Czacie Czwórki" sprawdzimy też jak radzimy sobie ze skutkami inflacji i konsekwencjami rosyjskiej agresji na Ukrainę. Koszty życia w każdym zakątku Europy wystrzeliły. Wyższe rachunki powodują, że nasze życie się zmienia, a na czym staramy się oszczędzać? Z czego jest nam najłatwiej zrezygnować? Opowiemy w audycji. 

Po 16.45 zapraszamy również na popołudniowy przegląd sportowy. 

***

Na audycję z cyklu "Czat Czwórki" we wtorek (24.05) o godz. 15.05 zaprasza Piotr Firan

pj

Czytaj także

Polacy chcą się uczyć posługiwać się bronią. Jak wygląda kurs strzelecki?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 08:25
Coraz więcej osób zapisuje się na kursy strzeleckie. Lokalne strzelnice notują nawet dwa razy większe zainteresowanie takimi szkoleniami. Przyczyną tego zjawiska jest oczywiście trwająca od kilkunastu dni wojna na Ukrainie. – Dawniej przyjeżdżały osoby, które chciały troszeczkę postrzelać, a w tej chwili wszyscy proszą o szkolenie z zasad działania broni i sztuki strzeleckiej – mówi Rafał Płodzień, który prowadzi kursy strzeleckie w Kuleszewie pod Słupskiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy projekt ustawy o dostępie do broni. Paweł Kukiz przedstawił jej założenia

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 08:45
Poseł Paweł Kukiz powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że przygotowany przez jego ugrupowanie projekt ustawy o dostępie do broni i amunicji porządkuje i upraszcza procedury przyznawania pozwoleń na broń.
rozwiń zwiń